Hlavní obsah
Zadržený útočník z Hurghady Foto: Reuters

Vrah dvou Němek a Češky v Hurghadě zřejmě nebude souzen

Egypťan, který přede dvěma lety při útoku nožem v egyptském letovisku Hurghada zabil dvě Němky a jednu Češku, zřejmě nebude za tento čin souzen. V pátek to s odvoláním na egyptské justiční zdroje napsala agentura DPA. Osmadvacetiletý pachatel, který byl na místě zadržen, je stále na psychiatrické klinice a dosud není jasné, zda by mohl být prohlášen za svéprávného.

Zadržený útočník z Hurghady Foto: Reuters
Vrah dvou Němek a Češky v Hurghadě zřejmě nebude souzen

Starosta městečka Edemissen, odkud Němky pocházely, je stavem případu rozčarován. „Stále to na mě působí. Mé myšlenky jsou s příbuznými, kteří se musejí vyrovnávat s následky tohoto atentátu,” řekl Frank Bertram s tím, že těžko chápe, že pachatel nestanul před soudem.

Egypťan přímo na hotelové pláži zabil 14. července 2017 dvě německé turistky ve věku 56 a 65 let, vedle toho zranil další čtyři cizinky včetně 36leté Češky, která těžkým zraněním podlehla o několik dní později v nemocnici.

Vyšetřovatelé krátce po útoku informovali, že pachatel byl ve styku s teroristickým hnutím Islámský stát. [celá zpráva]

Také mu vadilo, že ženy nebyly zahalené a byly bez doprovodu muže, jak říká právo šaría. Řekl to vyšetřovatelům. Ukázalo se, že má názory blízké Islámskému státu, ale nebylo jasné, zda byl útok teroristickým činem. [celá zpráva]

Později ale místní úřady uvedly, že muž trpí mozkovou dysfunkcí, takže za čin zřejmě není zodpovědný a nebude souzen. [celá zpráva]

Stejné informace v minulosti obdrželo i české ministerstvo zahraničí a německá prokuratura, která incident rovněž prověřovala. Mluvčí německé prokuratury v Hildesheimu Christinake Panneková k vývoji kauzy sdělila: „Nemáme žádné informace o stavu případu.”

Ani česká Národní centrála proti organizovanému zločinu neposkytuje k vývoji případu nové informace. „Věcí se stále zabýváme, je ve stadiu prověřování,” sdělil mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. „K postupu egyptských orgánů se vyjadřovat nemůžeme,” odpověděl na dotaz, v jakém stadiu je věc ze strany egyptských orgánů činných v trestním řízení a zda má ČR vůbec nějaké reálné procesní možnosti, jak vyšetřování v Egyptě ovlivnit..

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků