Hlavní obsah
Syrští uprchlíci v jordánském táboře Satri Foto: Muhammad Hamed, Reuters

Občanská válka v Sýrii vyhnala podle OSN z domovů skoro pětinu z 22 miliónů Syřanů. Uvedla to agentura AFP, podle níž OSN vydá během několika dní zprávu o situaci syrských uprchlíků. V cizině je 1,2 miliónu Syřanů a v Sýrii se mimo domovy pohybují přes čtyři milióny lidí.

Syrští uprchlíci v jordánském táboře Satri Foto: Muhammad Hamed, Reuters
Válka vyhnala pět miliónů Syřanů z domovů

Ne všichni prchají přímo před boji. Mezi běženci začíná přibývat těch, kteří nemohou zůstat ve svých bydlištích kvůli zničené infrastruktuře a nefungujícím institucím.

"Za těmi útěky není jenom násilí. Rodiny pozbývají prostředky uživit se. Služby nefungují, děti nechodí do škol, jsou problémy s dodávkami vody, neexistuje zdravotní péče," řekla Kelly Clementsová z amerického ministerstva zahraničí.

Na mnoha místech zůstali jenom ti, kteří nedokázali nebo nemohli uprchnout. Mnozí lidé už změnili místo pobytu několikrát, protože je vždy zastihly nové boje.

Šest tisíc mrtvých v březnu

Nancy Lindborgová z americké Agentury pro mezinárodní rozvoj řekla, že vůbec nejsložitější pro ty, kdo chtějí pomoci, je nepředvídatelnost bezpečnostní situace v Sýrii.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky ještě nedávno hovořil o 2,5 miliónu Syřanů, kteří jsou na útěku v Sýrii. Reem Alsalemová z tohoto úřadu ale nyní tvrdí, že tento údaj už neplatí a že se situace velmi rychle mění. Boje jsou stále intenzivnější, v březnu si vyžádaly zatím nejvíce mrtvých - 6000. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků