Hlavní obsah
Bývalý turecký prezident Turgut Özal Foto: Fatih Saribas/Files, Reuters

Bývalý turecký prezident Turgut Özal, který zemřel před dvaceti lety, byl možná otráven. Podle dnešní zprávy tureckého deníku Bugün, který se odvolává na neveřejnou zprávu patologů, se v jeho exhumovaném těle našly stopy prudce jedovatého strychninu.

Bývalý turecký prezident Turgut Özal Foto: Fatih Saribas/Files, Reuters
Tureckého exprezidenta zřejmě otrávil jedovatý strychnin na krysy

Okolnosti Özalovy smrti začala policie vyšetřovat letos, a to kvůli podezření přátel a příbuzných, kteří se domnívali, že byl zavražděn.

Özal, někdejší premiér a prezident, zemřel v roce 1993 v ankarské nemocnici na infarkt. Teprve letos ale pozůstalí uspěli s žádostí, aby policie prošetřila některé podezřelé okolnosti jeho úmrtí. Prokuratura pak v říjnu dala pokyn k exhumaci jeho ostatků.

Patologové podle tureckých médií analyzovali kostní dřeň a některé tkáně a našli přitom údajně stopy strychninu. Zpráva soudních lékařů je ale dosud neveřejná a informace o otravě zatím nikdo oficiálně nepotvrdil.

Strychnin je křečový jed, který se používá například při hubení krys. U otráveného rychle způsobí vážné problémy s dýcháním a někdy také srdeční infarkt. V Turecku je nyní používání strychninu zakázané.

Özal byl premiérem v Turecku v letech 1983 až 1989, tedy v období po státním převratu v roce 1980, kdy opět zpevňoval civilní režim. V roce 1988 na něj byl spáchán atentát, který se štěstím přežil s ustřeleným prstem. Poté ho parlament zvolil za prezidenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků