Hlavní obsah
Vůz české armády v Afghánistánu Foto: AP

Těžce zraněného českého vojáka čeká v Afghánistánu další operace

Český voják, který byl ve středu těžce zraněn během hlídky v Afghánistánu, se musí podrobit další operaci. Potíže má se slezinou a s obratlem, kvůli kterému nemůže dočasně hýbat končetinami. Informovala o tom mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Pětice českých vojáků byla zraněna ve středu odpoledne při pumovém útoku na jejich obrněné vozidlo.

Vůz české armády v Afghánistánu Foto: AP
Těžce zraněného českého vojáka čeká v Afghánistánu další operace

Atentátníci použili civilní auto naplněné výbušninou, výbuch vojenské vozidlo převrátil. [celá zpráva]

Tři vojáci byli zraněni lehce a po ošetření se vrátili k jednotce, jeden zůstal v nemocnici na pozorování. Těžce zraněný voják byl už ve středu operován na základně Bagrám. Ve čtvrtek jej čeká další operace, která bude rozhodující a bude mít vliv na jeho konečný zdravotní stav, řekl Českému rozhlasu generál Štefan Muránský. Operace by měla být neurochirurgická.

Zraněný muž patří podle Muránského do skupiny, která se příští týden bude z mise vracet zpět do Česka.

Útok přišel dva a půl měsíce po sebevražedném atentátu, při kterém zahynuli tři čeští vojáci. V úterý Lidové noviny zveřejnily informaci, že spolupachatele atentátu zlikvidovaly české speciální síly. Vedení armády a ministerstva obrany ji nepotvrdilo.

V Afghánistánu je 350 českých vojáků

Česká armáda má v současné době v Afghánistánu asi 350 vojáků. Největší jednotka má na starosti ostrahu spojenecké základny Bagrám. Hlídky vyjíždějí do okolí v okruhu několika kilometrů. Za úkol mají například zabraňovat raketovým útokům na základnu nebo zjišťovat zpravodajské informace. Právě při jedné z hlídek byli vojáci ve středu zraněni.

Od dubna okolí Bagrámu hlídá 10. strážní rota tvořená především příslušníky 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského z Tábora. Jejich úkol v těchto dnech končí a nahrazují je vojáci 11. strážní roty, kterou tvoří hlavně vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků