Hlavní obsah
Irácké vládní jednotky zahájily útok na povstalce ve městě Ramádí. Foto: Ali Mashhadani, Reuters

Tanky jsou v ulicích. Irácká armáda zahájila útok na město Ramádí

Irácká armáda v neděli zahájila útok na město Ramádí západně od Bagdádu. To je od počátku roku částečně v rukou povstalců z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), napojené na Al-Káidu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na vojenské a policejní zdroje.

Irácké vládní jednotky zahájily útok na povstalce ve městě Ramádí. Foto: Ali Mashhadani, Reuters
Tanky jsou v ulicích. Irácká armáda zahájila útok na město Ramádí

Armáda zahájila rozsáhlou operaci proti ISIL, Al-Káidě a teroristům v Ramádí, oznámil mluvčí vojska Muhammad Askarí. Pozemní síly podporují ze vzduchu vrtulníky a ve městě je zakázáno se přemísťovat z jednoho místa na druhé.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Armáda při postupu k Ramádí dobyla město Saqlawíja

Video: Reuters

Policejní zdroj podle AFP potvrdil, že na operaci se podílejí také policisté, zástupci místních kmenů a speciální síly. Vrtulníky zahájily palbu na čtvrť, kterou mají v držení povstalci.

Organizace ISIL v západní části Iráku chce vyhlásit přísné islámské právo. Tato odnož teroristické sítě Al-Káida nedávno obsadila také město Fallúdža, které leží jen 50 kilometrů západně od Bagdádu. Ramádí pak leží asi 110 kilometrů západně od irácké metropole.

Iráckým vojákům při ofenzivě pomáhají i policisté a bojovníci z místních kmenů.

Foto: Ali Mashhadani, Reuters

Irácký premiér Núrí Málikí v uplynulých dnech několikrát slíbil, že vládní síly nepodniknou útok na Fallúdžu. Dal naopak čas sunnitským kmenům, které v oblasti žijí, aby islamisty vyhnaly samy. Jenže podle místních obyvatel se nic takového nestalo a radikálové naopak své pozice ve městě upevnili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků