Hlavní obsah
 

Syrské tanky míří do vzbouřených měst na severu země

Syrská armáda pokračuje v útocích na vzbouřená města na severu země. V provincii Idlíb útočí na města Sarmín, Binníš a Maarat Numán, uvedla v pondělí BBC. Před těmito městy stojí tanky. Do Maarat Numánu už od jihu pronikly za podpory vrtulníků.

 
Syrské tanky míří do vzbouřených měst na severu země

Binniš, který ovládla vzbouřenecká Syrská osvobozenecká armáda, je podle BBC ostřelován náhodně. Palba nemíří na vojenské cíle. Trpí proto civilisté.

V neděli si boje na celém území Sýrie vyžádaly podle opozičních zdrojů 59 mrtvých. Je mezi nimi i deset vojáků, 31 obětí je z Homsu. Nadále se střílí v Homsu, kde čekají na evakuaci zranění novináři. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pondělí naznačil, že dohoda o evakuaci novinářů ze Sýrie je na spadnutí.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Referendum posiluje pozici Asada

V neděli se také konalo v Sýrii referendum o změně ústavy. Návrh sice ruší monopol vládní strany Baas, ale zároveň zaručuje velké prezidentské pravomoci. Prezident bude moci vybírat předsedu vlády bez ohledu na poměr sil v parlamentu a počínaje rokem 2014 bude moci úřad zastávat jen po dvě po sobě jdoucí sedmiletá období. To by ale znamenalo, že by Bašár Asad mohl v zemi vládnout do roku 2028.

Podle pondělního oznámení státní televize hlasovalo pro změny téměř 90 procent lidí.

Katar chce vyzbrojit opozici

Ministři zahraničních věcí EU v pondělí kvůli bojům v zemi zpřísní sankce vůči Damašku. Nově jsou namířeny proti syrské centrální bance a dotknou se i syrské nákladní letecké přepravy.

Na seznam firem a lidí, kteří mají zakázáno cestovat do unie a které v ní mají zmrazeny finance, by se mělo přidat několik dalších osob spjatých s režimem.

Mezitím vyzval katarský premiér šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání, aby byly syrské opozici poskytnuty zbraně. Západ zatím návrhy na intervenci v Sýrii odmítá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků