Hlavní obsah
Syrský suchoj v letu Foto: Osman Orsal, Reuters

Nejméně 25 lidí údajně zahynulo při náletu syrských vládních sil na palestinský tábor Jarmúk u Damašku a desítky dalších utrpěly zranění. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na opoziční zdroje. Jarmúk je přitom považován za baštu autoritářského prezidenta Bašára Asada.

Syrský suchoj v letu Foto: Osman Orsal, Reuters
Syrské letectvo raketami zasáhlo palestinský tábor u Damašku

Útok na Jarmúk je součástí už měsíc trvajících snah vládních vojáků o vytlačení povstalců z pozic na jihozápadním okraji metropole, odkud se snaží proniknout do jejího centra. Následuje den poté, co vládní letouny bombardovaly povstalce na silnici vedoucí k mezinárodnímu letišti.

Do tábora dopadly nejméně dvě rakety, jedna z nich zasáhla mešitu, kam se uchýlili před tvrdými boji obyvatelé okolních předměstí. Útok na Jarmúk je vůbec prvním takovým incidentem od vypuknutí povstání proti Asadovi. V Sýrii žije více než 50 000 palestinských uprchlíků, většina z nich právě v Jarmúku. V táboře působí Lidová fronta pro osvobození Palestiny. Tato palestinská organizace tradičně stojí za syrskou vládou.

Obsazení významné vojenské základny u Halabu pak v neděli oznámila na své oficiální webové stránce brigáda Livá at-Tavhíd. Tato islamistická skupina, která se významně účastní bojů v okolí Halabu, uvedla, že v boji vedoucím k "plnému osvobození" vojenského komplexu dnes padl její velitel Júsuf Džádir. Zajato prý bylo nejméně sto vládních vojáků, dalších 150 se rozhodlo připojit k rebelům. Komplex zahrnuje armádní základnu, náborové středisko a školu pro budoucí příslušníky pěchoty.

Ozbrojený konflikt mezi Asadovým autoritářským režimem a opozicí si za 21 měsíců vyžádal podle opozičních zdrojů už přes 43 000 mrtvých.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků