Hlavní obsah
Kaddáfího syn Sajf Islám Foto: Paul Hackett, Reuters

Soud má proti Sajfu Islámovi Kaddáfímu nezvratné důkazy

Žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) má zásadní důkazy o tom, že syn bývalého libyjského vůdce Kaddáfího Sajf Islám najímal žoldáky k boji proti libyjským civilistům. Soudce Luis Moreno-Ocampo řekl agentuře Reuters, že na to má důvěryhodného svědka. Sajf Islám je na útěku a pravděpodobně se zdržuje mezi Tuaregy na jihu Libye.

Kaddáfího syn Sajf Islám Foto: Paul Hackett, Reuters
Soud má proti Sajfu Islámovi Kaddáfímu nezvratné důkazy

Kaddáfí je stíhaný kvůli údajným zločinům proti lidskosti za letošního protivládního povstání v Libyi.

"Máme svědka, který nám vysvětlil, jak byl Sajf zapojen do plánování útoků na civilisty, zejména do najímání jádra žoldáků v různých zemích, do jejich převozu a financování," sdělil Moreno-Ocampo.

Sajf Islám se snaží uniknout osudu, který potkal 20. října jeho otce. Muammar Kaddáfí se pokusil uniknout ze Syrty, ale byl dopaden a za dosud nejasných okolností zabit. O Sajfovo předvedení do Haagu nemá zájem Přechodná národní rada (NTC), která by ho chtěla soudit sama.

Sajf Islám se ale s ICC pomocí prostředníků spojil a zjišťuje, co se s ním stane, jestliže se sám vzdá. Niger chce sice dostát svým povinnostem vůči ICC, ale vydáním Sajfa Isláma riskuje nepokoje mezi vlastní komunitou Tuaregů, tedy kmene, který stojí za Kaddáfím.

Moreno-Campo se se Sajfem Islámem osobně setkal před několika lety, když Kaddáfího syn soud podporoval ve snaze zatknout súdánského prezidenta Umara Bašíra, stíhaného za genocidu v Darfúru. "Máme proti němu zásadní důkaz, ale Sajf je samozřejmě stále považován za nevinného. Bude muset k soudu a o jeho případu rozhodne soudce," řekl.

O práci svého úřadu v libyjských kauzách má Moreno-Campo ve středu informovat Radu bezpečnosti OSN.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků