Hlavní obsah
Ulice Rijádu jsou přecpané auty, ženy ale oprávnění získat nesmějí. Ilustrační foto

Saúdskoarabské aktivistky bojující za právo řídit vůz budou soudit jako teroristy

Úřady v Saúdské Arábii ve čtvrtek oznámily, že případ dvojice žen, které byly zadrženy v souvislosti s kampaní za právo řídit automobil, bude řešit tribunál zabývající se teroristickými případy. Obě ženy jsou ve vazbě od začátku prosince. V Saúdské Arábii mohou ženy řídit vůz, ale nemohou zde získat řidičský průkaz. Mnohé proto skládají zkoušky v zahraničí.

Ulice Rijádu jsou přecpané auty, ženy ale oprávnění získat nesmějí. Ilustrační foto
Saúdskoarabské aktivistky bojující za právo řídit vůz budou soudit jako teroristy

Prvního prosince byly zadrženy pětadvacetiletá Ludžaj Hazlúlová a o osm let starší Majsáa Amúdíová na východě země. Hazlúlová tam přijela autem ze Spojených arabských emirátů a Amúdíová ji očekávala na hranici. Obě vedou na sociálních sítích kampaň za povolení řízení automobilů ženám. Mají přes 300 000 stoupenců a právě za tuto aktivitu na internetu budou zřejmě souzeny. Jejich příznivci už požádali krále Abdalláha, aby oběma prominul.

Právník Hazlúlové se chce odvolat proti rozhodnutí převést případ do agendy protiteroristického soudu.

Saúdská Arábie ženám řízení aut nezakazuje, ale neumožňuje jim obstarat si řidičské průkazy. Rodinám to komplikuje a prodražuje život, jelikož ženy si kvůli běžným pochůzkám musejí najímat řidiče, pokud nemá čas někdo z rodiny.

Několik žen zahájilo kampaň, která má úřady přinutit praxi změnit. Ženy začaly sociálními sítěmi šířit své fotografie za volanty aut. Policie ale mnohé pozatýkala, některé skončily ve vězení nebo dostaly pokutu. Letos na podzim doporučila v tichosti Poradní rada, s níž konzultuje král, aby za volanty byly puštěny ženy starší 30 let. Povolení by se mělo týkat jenom denních hodin. Rijád ale žádné oficiální stanovisko zatím nevydal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků