Hlavní obsah
Demonstrace v Ománu Foto: Jumana El-Heloueh, Reuters

Protesty otřásají Ománem a Jemenem

Další arabskou zemí, kam se rozšířily protesty, je sultanát Omán. Od neděle tam při nepokojích zahynulo nejméně šest lidí. V úterý zasáhly proti davu demonstrantů v ropném přístavu Suhár ománské jednotky střelbou do vzduchu. Pokračují i demonstrace v Jemenu.

Demonstrace v Ománu Foto: Jumana El-Heloueh, Reuters
Protesty otřásají Ománem a Jemenem

Protestující dav se v Ománu rovněž pokusil zablokovat silnici spojující průmyslový Suhár s hlavním městem Maskatem, ale i tuto akci vojáci zmařili. Stejný osud čekal demonstranty, kteří se snažili ochromit provoz v suhárském přístavu.

Demonstranti požadují politické reformy a snížení nezaměstnanosti. Výstražná střelba dav rozptýlila, jeden účastník demonstrace byl zraněn. Jakmile se ale jednotky stáhly, demonstranti znovu zaujali své dřívější pozice. V ulicích města hlídkuje armáda, na křižovatkách stojí vojenská vozidla.

Demonstrace v Ománu

Foto: Jumana El-Heloueh, Reuters

Podle činitele ománské vlády, na kterého se odvolává agentura AP, byly z obavy před rozšířením nepokojů rozmístěny nové jednotky severně od Maskatu a při hranicích se Spojenými arabskými emiráty na severozápadě země.

Zemi, která leží na jihovýchodě Arabského poloostrova, pevně ovládá sultán Kábus bin Saíd a politické strany jsou tu zakázány. Režim udržuje těsné styky se Spojenými státy, na nichž závisí politicky i vojensky.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley v pondělí novinářům řekl, že Washington je s ománskou vládou v trvalém kontaktu. "Nabádáme je ke zdrženlivosti a k vyřešení problémů dialogem," řekl Crowley.

Další protesty v Jemenu

K masové demonstraci proti režimu prezidenta Alího Abdalláha Sáliha se v úterý na centrálním náměstí v jemenské metropoli Saná shromáždily tisíce lidí. Účastníci protestu směřovali do centra třemi ulicemi od místní univerzity, která se v minulých dnech stala ohniskem protivládních protestů.

Opozice požaduje odchod prezidenta Sáliha

Foto: Ammar Awad , Reuters

Zpravodaj agentury AFP, který je na místě, odhaduje množství demonstrujících na několik desítek tisíc. "Chceme, aby režim padl, lidé si přejí Sálihovu rezignaci," řekl zpravodaji jeden z demonstrantů.

Nepokoje v Jemenu trvají od 27. ledna. Prezident Sálih, který je u moci 32 let, dnes ve zvláštním prohlášení označil za iniciátory vlny nepokojů v arabských zemích Izrael a Spojené státy. Povstání "od Tuniska po Omán" jsou podle jemenského prezidenta "bouří vyvolanou Tel Avivem pod dohledem Washingtonu".

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků