Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Po brutálním lynčování čtyř Arabů zatkla izraelská policie čtyři mladé Židy

Izraelská policie od pátku zatkla čtyři mladé Židy, kteří se minulý týden podíleli na lynčování arabských mladíků na jeruzalémském Sionském náměstí. Napsal to v pondělí izraelský deník Haarec. Na čtyři Araby, z nichž jeden musel být na místě resuscitován záchrannou službou, ve čtvrtek zaútočilo několik desítek Židů. Podle svědků byl útok mimořádně brutální.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Po brutálním lynčování čtyř Arabů zatkla izraelská policie čtyři mladé Židy

Svědci uvádějí, že lynče se účastnilo asi dvacet až třicet mladistvých a několik stovek lidí násilí nečinně přihlíželo. Dav jednu z obětí nejprve srazil k zemi a poté skopal do bezvědomí.

"Oběť ztratila vědomí a až do zásahu záchranářů byla považována za mrtvou. Byl to extrémně závažný zločin. Jen zázrak zachránil chlapce před smrtí," vypověděl pro Haarec vyšetřující policista Šamuel Šenav, který incident označil za lynč. Mladík je v současnosti při vědomí a na útok ani jeho okolnosti si nevzpomíná.

Policie ihned po incidentu zatkla pouze jednoho mladíka. Po zvýšeném zájmu médií a veřejnosti ovšem sestavila zvláštní vyšetřovací sbor a počítá se, že v případu bude zatčeno mnohem více mladistvých.

Prý doráželi na židovská děvčata

Podle výpovědi bratra jednoho ze zatčených byl útok předmětem teritoriální rivality mezi arabskou a židovskou jeruzalémskou mládeží. Arabští mladíci údajně doráželi na židovská děvčata.

"Proč by měl Arab dorážet na mojí sestru? Neměli by tady být, to je naše území. Proč by sem jinak chodili, než za židovskými děvčaty," cituje izraelský list účastníka potyčky. Tři z Arabů, kteří útok přečkali bez vážnějších zranění, popírají, že by jakýmkoliv způsobem provokovali.

Podle Gadiho Gvarjahua, ředitele izraelské organizace Tag Meir, která se zabývá židovským terorismem, je čtvrteční útok fenoménem zapadajícím do série nenávistných násilných činů, které se odehrály během posledních dvou let.

"Samozřejmě se nejedná o jednorázový úkaz, je to pokračování atmosféry rasového pronásledování," cituje Gvarjahua izraelský deník The Jerusalem Post. "Musíme se vypořádat s židovským terorem stejně jako s arabským," dodává Gvarjahu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků