Hlavní obsah

Palestinské ostřelování Izraele je válečný zločin, uvedli obránci práv

Organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) označila ve čtvrtek ve své zprávě raketové útoky na Izrael podnikané Hamásem a dalšími radikálními palestinskými organizacemi za válečný zločin. Je to poprvé, co byl po izraelské operaci v Gaze z přelomu roku z válečných zločinů obviněn nejen Izrael, ale také protistrana.

Palestinské ostřelování Izraele je válečný zločin, uvedli obránci práv

"Raketové útoky Hamásu na izraelské civilisty jsou neospravedlnitelné, nemají právní oporu a spadají mezi válečné zločiny,“ uvedl podle tiskové agentury AFP ředitel programu HRW Iain Levine, když představoval jednatřicetistránkovou zprávu o útocích palestinských radikálních skupin, které si od listopadu 2008 vyžádaly tři oběti a desítky zraněných.

"Síly Hamásu porušují zákony války tím, že vědomě a bez rozmyslu vypalují rakety na izraelská města a odpalují je z hustě osídlených oblastí, a ohrožují tak civilisty v Gaze," dodal Levine k obvyklé taktice radikálů ostřelovat Izrael jak raketami Kásám o doletu deset kilometrů, tak nově i mohutnějšími střelami Grad.

"Podle válečných zákonů je použití takovýchto zbraní proti cílům v hustě osídlených oblastech neospravedlnitelné,“ uvádí se ve zprávě, která vyzývá k ukončení ostřelování. "Hamás, jako vládnoucí síla v Gaze, by se měl veřejně zříci raketových útoků na izraelské civilisty a potrestat ty, kdož jsou za ně zodpovědní, včetně členů svého vlastního ozbrojeného křídla,“ stojí v textu.

Kvůli ostřelování zahájil Izrael 28. prosince 2008 třítýdenní operaci Lité olovo, kdy Gazu nejprve bombardoval a pak do ní poslal pozemní síly. Akce si vyžádala skoro 1400 obětí z řad Palestinců.

Izrael byl za operaci kritizován a obviněn, že v několika případech se dopustil válečných zločinů. Mimo jiné používal granáty s bílým fosforem v hustě obydlených oblastech [celá zpráva], ostřeloval budovy organizací OSN a nedostatečně ověřoval cíle. Někteří vojáci tvrdili, že museli používat civilisty včetně dětí jako živé štíty. I tento případ je mezi patnácti dalšími, které vyšetřuje izraelská armáda. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků