Hlavní obsah
Valné shromáždění Interpolu v Pekingu Foto: Jason Lee, Reuters

Palestina se přes odpor Izraele stala členem Interpolu

Mezinárodní policejní organizace Interpol ve středu schválila v hlasování žádost Palestiny o členství, a to navzdory silným protestům Izraele. Hlasování o přijetí nových členů se uskutečnilo na valném shromáždění Interpolu v Pekingu.

Valné shromáždění Interpolu v Pekingu Foto: Jason Lee, Reuters
Palestina se přes odpor Izraele stala členem Interpolu

"Palestinský stát a Šalamounovy ostrovy jsou od nynějška členskými zeměmi Interpolu," oznámila mezinárodní policejní organizace následně na Twitteru.

Izrael poukazuje na to, že Palestinci se snaží získat atributy státu vstupem do mezinárodních organizací. V roce 2015 se například dostali mezi členy Mezinárodního trestního soudu (ICC).

Pro Izrael Palestina není stát

Izrael sice Palestinu nepovažuje za stát, ale Valné shromáždění OSN v roce 2012 povýšilo Palestině status z pozorovatelské entity na nečlenský stát.

Izrael trvá na tom, že otázka palestinské státnosti se musí vyřešit v bilaterálních izraelsko-palestinských jednáních, která jsou však od roku 2014 přerušena.

Organizace pro osvobození Palestiny uvedla, že vstup Palestiny do Interpolu podpořilo více než 75 procent členů organizace. Podle serveru The Jerusalem Post bylo pro 75 členů, proti 24 a 34 se jich zdrželo.

"Při této radostné příležitosti Palestina znovu potvrzuje odhodlání dodržovat své povinnosti, přispívat k boji proti zločinu a podporovat právní řád," řekl palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků