Hlavní obsah

Olmert: Izrael se za válku omlouvat nebude

Během mimořádného zasedání izraelského Knesetu těsně po zavedení příměří mezi Libanonem a Izraelem premiér Ehud Olmert uvedl, že Izrael neměl jinou volbu, než jít do války s libanonským hnutím Hizballáh. Jinak by prý v budoucnu musel čelit ještě většímu nebezpečí.

Olmert: Izrael se za válku omlouvat nebude

Premiér vzal na sebe dpovědnost za ofenzivu proti Libanonu, která podle něj poškodila dlouhodobě kapacity hnutí Hizballáh, jeho arzenál a jeho důvěryhodnost.

"Žádnou omluvu za válku neplánujeme," řekl Olmert na adresu svých kritiků z řad opozice, kteří nesouhlasí se způsobem, jakým byla vedena válka proti Hizballáhu. Izrael si vyhrazuje právo odpovědět na jakékoliv porušení příměří, dodal premiér. V pondělním projevu k poslancům také prohlásil, že Izrael bude nadále pronásledovat šíitské hnutí Hizballáh a jeho vůdce "kdykoliv a kdekoliv". "

Rezoluce OSN - diplomatický úspěch

Těm, jejichž očekávání v souvislosti s boji proti Hizballáhu nebyla naplněna, doporučil Olmert trpělivost. Přislíbil zároveň, že učiní veškeré kroky k tomu, aby se unesení izraelští vojáci dostali zpátky domů. Rezoluci Rady bezpečnosti OSN, na jejímž základě dospěly obě strany konfliktu k dohodě o příměří, označil Olmert za "diplomatický úspěch pro Izrael".

Ujistil také, že Izrael "nepřipustí sebemenší útok proti své svrchovanosti" a řekl v narážce na Hizballáh, že stát jako Libanon už "nadále nemůže sloužit jako útočiště pro teroristickou organizaci". "Stát ve státě už neexistuje," řekl Olmert a zdůraznil, že libanonská vláda je odpovědná za všechno, co se děje na jejím území.

"Nejhůře vedená válka"

Po Olmertovi v parlamentu promluvit také vůdce opozice Benjamin Netanjahu, který krátce po ohlášeném příměří řekl, že bude žádat, aby vláda složila účty. Izraelská vláda čelí rostoucí kritice za to, jakým způsobem vedla válku v Libanonu. Premiérovi Olmertovi je vyčítáno zejména to, že o rozšířené ofenzivě do Libanonu rozhodl příliš pozdě a že armáda nedostala dostatek času na účinné zničení pozic Hizballáhu.

Olmert o rozšíření pozemních bojů rozhodl v době, kdy se v Radě bezpečnosti OSN chystalo hlasování o rezoluci, jež pomohla boje ukončit. Pravicový poslanec Juval Steinitz rovnou prohlásil, že operace v Libanonu "byla v celé historii Izraele nejhůř vedená válka". Mnohým politikům se nelíbí, že rezoluce nežádá jasně odzbrojení Hizballáhu, dalším, že konflikt končí pro Izrael nepřesvědčivě, což dělá dojem, že Izrael ve válce prohrál.

Anketa
Vydrží příměří mezi Izraelem a Libanonem?
Ano
12.1 %
Ne
87.9 %
Celkem hlasovalo 3648 čtenářů.

Otázky a odpovědi kolem libanonské krize

Jak dlouho může vydržet příměří?
Izrael oznámil, že nestáhne své jednotky z jižního Libanonu, dokud tam nedorazí mezinárodní síly, a že odpoví na jakýkoli útok Hizballáhu. Naopak toto hnutí tvrdí, že má právo vzdorovat izraelským silám, dokud budou na libanonském území. Sebemenší incident tudíž může vyvolat novou konfrontaci.
    
Kdy dorazí jednotky OSN?
Potrvá minimálně týden, než jednotky OSN a libanonští vojáci převezmou kontrolu nad jižním Libanonem. Francie je připravená k vedení mezinárodních sil a zřejmě dodá dva tisíce z celkem asi 15.000 vojáků jednotek OSN. Libanonských vojáků by se v oblasti mělo rozmístit také 15.000.
    
Kdo vlastně vyhrál?
Vítězství proklamují obě strany. Izrael dosáhne svého, pokud se naplní rezoluce Rady bezpečnosti OSN a Hizballáh bude vytlačen z jihu Libanonu. Pro Hizballáh by mělo být složitější dostávat nové dodávky raket, hnutí by též mělo být odzbrojeno, ale zatím není jisté, kdy se tak stane. Hizballáh ovšem stále drží v zajetí dva izraelské vojáky.

 

Jaké důsledky bude mít konflikt pro Ehuda Olmerta?
Bude muset bojovat o politické přežití, někteří jeho pravicoví rivalové již nyní volají po předčasných volbách. Ač začal Olmert válku s podporou zhruba tří čtvrtin národa, teď za ním stojí podle jednoho z průzkumů méně než 50 procent.

    
Co znamená konflikt pro Hizballáh?
Hnutí od části Libanonců čelí kritice za spoluúčast při vyostření konfliktu, který si vyžádal životy více než tisíce libanonských civilistů. Budou se zřejmě množit výzvy na jeho odzbrojení, libanonská vláda však zatím jednání o této otázce odložila. Hizballáh utrpěl i ztráty vojenských kapacit, stále je však dostatečné silný, i díky morální a vojenské podpoře od části arabského světa. (ČTK)
    

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků