Hlavní obsah
Libanonský premiér Hasan Dijáb Foto: Mohamed Azakir, Reuters

Kvůli explozi v libanonském přístavu byl obžalován premiér v demisi Dijáb

Libanonský soudce odpovědný za vyšetřování srpnové ničivé exploze v přístavu v Bejrútu obžaloval předsedu vlády v demisi Hasana Dijába a tři bývalé ministry kvůli nedbalosti. S odkazem na soudní zdroj to napsala agentura AFP.

Libanonský premiér Hasan Dijáb Foto: Mohamed Azakir, Reuters
Kvůli explozi v libanonském přístavu byl obžalován premiér v demisi Dijáb

Bývalý univerzitní profesor Dijáb rezignoval několik dní po výbuchu, který si 4. srpna vyžádal více než 200 obětí na životech, dosud však nebyla sestavena nová vláda. O sestavení nového kabinetu se teď pokouší někdejší premiér Saad Harírí. Výbuch zapříčinil požár v přístavním skladu, kde byly podle úřadů roky uskladněny tuny dusičnanu amonného.

Kromě Dijába byli obžalováni také exministr financí Alí Hasan Chalíl a dva bývalí ministři veřejných prací a dopravy Ghází Zajtar a Júsuf Finjánús. Podle agentury AP jde o zatím nejvýše postavené činitele, kteří byli v kauze obžalováni.

Zadrženo bylo kromě toho zatím zhruba 30 bezpečnostních představitelů a pracovníků přístavu a celní správy. Zajtar funkci ministra dopravy zastával od roku 2014, o dva roky později jej vystřídal Finjánús, který byl ministrem do začátku letošního roku. Chalíl byl ministrem financí v roce 2014 a 2016 až 2020.

Spojené státy uvalily v září na Chalíla a Finjánúse sankce za spolupráci s Hizballáhem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků