Hlavní obsah
Pešmergové u Mosulu Foto: Zohra Bensemra, Reuters

Kurdské síly postupují, dobyly město Bašika severovýchodně od Mosulu

Kurdské síly v neděli dobyly město Bašika v rámci ofenzivy proti takzvanému Islámskému státu (IS) v Mosulu. Za úsvitu kurdské milice spolu s iráckými jednotkami otevřely v oblasti dvě nové fronty. OSN v neděli oznámila, že z okolí Mosulu uprchly před boji asi 4000 lidí.

Pešmergové u Mosulu Foto: Zohra Bensemra, Reuters
Kurdské síly postupují, dobyly město Bašika severovýchodně od Mosulu

Bašika leží severovýchodně od tohoto druhého největšího iráckého města. Poblíž se nachází stejnojmenná základna irácké armády, kde asi 500 tureckých vojáků cvičí irácké a kurdské bojovníky.

Velitel iráckých speciálních sil řekl agentuře AP, že jeho jednotky Bašiku obklíčily a dobyly některé její části. Kurdové se podle něj zmocnili dvou vesnic poblíž města a malé šíitské svatyně v oblasti.

O Mosul se bude bojovat dlouho

Podle agentury Reuters později prezident kurdské autonomní oblasti Masúd Barzání oznámil americkému ministrovi obrany Ashtonovi Carterovi, který je od soboty v Iráku, že kurdští pešmergové město dobyli. Fronta se tak na několika místech přiblížila na pět kilometrů od Mosulu. Pokud se dobytí města potvrdí, bude tím odstraněna jedna z hlavních překážek v postupu na Mosul, upozornila Reuters.

Boje o Mosul, poslední velkou baštu IS, začaly v pondělí. V tomto městě je asi 1,5 miliónu lidí a odhaduje se, že IS tam může mít až 6000 svých bojovníků. Očekává se, že operace bude trvat týdny, možná měsíce.

V uplynulém týdnu irácké síly a kurdští pešmergové, podporovaní ze vzduchu letouny mezinárodní koalice, bojovali o převážně neobydlená města a vesnice. Jejich postup komplikují miny, odstřelovači a sebevražední atentátníci v autech.

Muž proti muži

Ministr vnitra iráckého autonomního Kurdistánu Karím Sindžárí řekl agentuře Reuters, že pokud se bojovníci IS postaví na odpor, bitva bude těžká, zvlášť uvnitř města. „Silnice jsou tam velmi malé, velmi úzké. Nemůžete tam poslat auta, nemůžete tam poslat tanky. Takže to bude boj muže proti muži,” řekl Sindžárí, který je zároveň úřadujícím ministrem obrany.

Dodal, že s pádem Mosulu skončí i chalífát, který IS na svých územích vyhlásil. „Členové (IS) nebudou mít žádné jiné místo, kam jít, jedině (syrskou) Rakku,” řekl Sindžárí.

Vůdce IS abú Bakr Bagdádí byl podle nepotvrzených zpráv před třemi dny spatřen v Mosulu. „Lidé ho viděli, jak navštěvuje bojovníky a povzbuzuje je,” uvedl Sindžárí. Ve městě podle něj roste odpor vůči IS a jsou tam lidé, kteří mají schované zbraně a bojovníky IS zabíjejí.

Carter v sobotu jednal o Mosulu s iráckým premiérem Hajdarem Abádím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků