Hlavní obsah
Kurdští pešmergové postupují od Zumaru Foto: Reuters

Kurdové prolomili obležení Islámského státu u strategické hory

Kurdští pešmergové dosáhli zatím největšího vítězství v boji s Islámským státem (IS). Podařilo se jim prolomit obklíčení hory Sindžár, na kterou v srpnu uteklo několik tisíc příslušníků náboženské skupiny jezídů. V pátek to uvedla BBC.

Kurdští pešmergové postupují od Zumaru Foto: Reuters
Kurdové prolomili obležení Islámského státu u strategické hory

Operace podporovaná americkými nálety začala ve středu. Na osm tisíc pešmergů postupovalo ze dvou směrů, aby otevřeli koridor, jímž mohou prchnout jezídové, které radikálové z IS na dobytých územích vraždili, zotročovali a násilím nutili k přestoupení na islám.

Kurdští pešmergové v Zumaru

Foto: Stringer, Reuters

Předseda kurdské bezpečnostní rady Masrur Barzání řekl, že operace probíhá od oblasti Zumaru, kterou Kurdové osvobodili v říjnu, až k hoře Sindžár.

„Je to velká operace a probíhá velmi úspěšně,“ dodal. Za dva dny se podařilo prolomit obklíčení pohoří, takže v pátek by mohla začít evakuace jezídů.

Kurdský pešmerga v Zumaru

Foto: Reuters

Pešmergové už ovládli osm vesnic a podle svých slov vyhnali značné množství radikálů z IS. Osmdesát jich zabili. K postupu jim pomohla vzdušná podpora, koaliční letadla za první tři dny tohoto týdne v oblasti podnikla 45 náletů. [celá zpráva]

Samotné město ležící na jih od pohoří je však stále v rukou IS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků