Hlavní obsah
Nádrž na palivo poničená při náletu v jemenském Amránu Foto: Khaled Abdullah, Reuters

Koalice vedená Saúdskou Arábií obnovila letecké údery na Jemen

Koalice vedená Saúdskou Arábií v pondělí přinejmenším ve dvou jemenských provinciích obnovila nálety na pozice šíitských rebelů. S odvoláním na jemenské bezpečnostní představitele a očité svědky o tom informovala agentura AP. Koalice tím přerušila jednostranně vyhlášené humanitární příměří, které mělo původně trvat pět dní. Cílem příměří, které začalo platit v neděli ve 23:00 SELČ, bylo zajistit dodávky humanitární pomoci jemenským civilistům.

Nádrž na palivo poničená při náletu v jemenském Amránu Foto: Khaled Abdullah, Reuters
Koalice vedená Saúdskou Arábií obnovila letecké údery na Jemen

Vůdce šíitů nejprve pětidenní příměří odmítl, poté vedení povstalců oznámilo, že OSN o klidu zbraní oficiálně neinformovala. Zda pondělní údery znamenají úplný konec několikadenního příměří, nebo jen jeho narušení, není zatím jasné.

Klid zbraní jen krátce po jeho začátku narušilo ostřelování a následně i pozemní boje v oblasti města Taíz na jihu Jemenu. Boje se v pondělí rozhořely i v provincii Maríb a v okolí strategické vojenské základny v provincii Láhidž, popsali agentuře AP svědci. Několik střel dopadlo přes jemenskou hranici také na území saúdskoarabské oblasti Džizán. Rijád na útoky odpověděl ostřelováním šíitských pozic na severu Jemenu. V metropoli Saná v centrální části země to nicméně po celý den vypadalo, že příměří je dodržováno, uvedla agentura AFP.

Při obnovených úderech koalice v pondělí údajně nedopatřením zahynulo na dvou místech provincie Láhidž 15 členů jednotek věrných jemenskému prezidentovi Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hádímu, kterého Rijád svými nálety podporuje. Dalších 40 bojovníků prý utrpělo zranění. Letecký úder původně mířil na nedalekou vojenskou základnu Anad, kterou ovládají šíitští povstalci.

Při útocích na kontrolní stanoviště šíitských povstalců v severojemenském městě Amrán v pondělí zahynulo sedm rebelů a deset dalších bylo zraněno.

Šíitští vzbouřenci začali Jemen obsazovat od loňského září, jemenský prezident Hádí následně uprchl do exilu v Saúdské Arábii. Proti rebelům od 26. března podniká nálety koalice sunnitských zemí v čele se Saúdskou Arábií. Jejich cílem je zajistit, aby se k moci vrátil Hádí. V bojích dosud zahynulo více než 3500 lidí. Podle mezinárodních organizací potřebuje v Jemenu humanitární pomoc přes 20 miliónů z celkových zhruba 25 miliónů obyvatel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků