Hlavní obsah
Odstraňování muslimských hrobů v centru Jeruzaléma Foto: Profimedia.cz

Jeruzalémská radnice likviduje muslimské hroby, jsou prý falešné

Izraelské úřady ve čtvrtek odstranily na 300 náhrobních kamenů ze středověkého muslimského pohřebiště v centru Jeruzaléma. Podle prohlášení jeruzalémské radnice jsou náhrobky falešné a nedávno je vyrobili muslimští aktivisté.

Odstraňování muslimských hrobů v centru Jeruzaléma Foto: Profimedia.cz
Jeruzalémská radnice likviduje muslimské hroby, jsou prý falešné

Na sporném místě buduje známá židovská organizace Středisko Simona Wiesenthala "Muzeum tolerance", ale podle muslimských politiků jsou při vyklízení lokality vykopávána těla pohřbených muslimů.

Jeruzalémští radní v prohlášení obvinili islámské radikály, že zneužívají povolení k opravě existujících náhrobků a "vyrábějí nové fiktivní kameny". Muslimské organizace obvinění odmítají a tvrdí, že náhrobní kameny jsou původní. Jsou jen ve špatném stavu a je třeba je opravit. Pokud je městské úřady odstraňují, porušují tím prý úřední vyhlášku, která radnici ukládá konzultovat jakýkoli zásah s muslimskými správci pohřebiště.

Podle BBC se pohřebiště už 50 let nevyužívá, ale uchovává pozůstatky významných muslimských osobností. Rozhodnutí zrušit část hřbitova posvětil izraelský nejvyšší soud. Proti poškození hřbitova v tomto týdnu protestovaly stovky muslimů při nenásilné demonstraci v centru Jeruzaléma.

Výtky muslimů Středisko Simona Wiesenthala odmítá. "Celý Jeruzalém je postaven na tisících lidských kostí, židovských i muslimských," komentoval konflikt rabín Marvin Hier.

Muzeum tolerance, které navrhl slavný americko-kanadský architekt Frank Gehry, jeden z tvůrců pražského Tančícího domu, bude robustní budova futuristických linií. Zasahovat má jen část pozemku muslimského hřbitova, který se dnes využívá jako parkoviště.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků