Hlavní obsah
Jemenci bojující proti vzbouřeným šíitům Foto: Reuters

Jemenští šíitští povstalci souhlasí s mírovým plánem OSN

Vzbouření šíitští Husíové písemně potvrdili generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi, že přistupují na podmínky sedmibodového mírového plánu OSN, který má ukončit válku, jež si vyžádala na 5000 obětí. V noci na středu to uvedla BBC.

Jemenci bojující proti vzbouřeným šíitům Foto: Reuters
Jemenští šíitští povstalci souhlasí s mírovým plánem OSN

Oficiální dopis poslali po ústním slibu z konce září, v němž souhlasili s plánem dojednaným v Ománu. Ten zahrnuje mimo jiné příměří, stažení ozbrojených milicí z města a návrat vlády do hlavního města Saná.

Plán Husíové jménem skupiny Ansar Alláh označili „za významný a klíčový krok k zahájení politického procesu“. Plán přijali bez výhrad, pouze v dopisu zkritizovali vládu, že „neukazuje žádnou pozitivní odpověď na mírový proces iniciovaný OSN“. Prezident Mansúr Hádí chce, aby se Husíové stáhli před jakýmikoli jednáními z území, která v občanské válce dobyli.

Válka přinesla do země nejen extrémní násilí, ale také hlad. Humanitární pomoc potřebuje 80 procent obyvatel, potraviny se nedostávají třinácti miliónům lidí. Půldruhého miliónu obyvatel bylo nuceno opustit své domovy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků