Hlavní obsah
Obrněné vozidlo šíitské milice Hútijů Foto: Khaled Abdullah, Reuters

Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí ve čtvrtek složil svou funkci. Učinil tak pouhý den poté, co se dohodl se šíitskými povstalci na jejich širším zastoupení ve státních institucích. Učinil to poté, co povstalci z kmene Hútíjů obsadili hlavní město a obklíčili i prezidentský palác.

Obrněné vozidlo šíitské milice Hútijů Foto: Khaled Abdullah, Reuters
Jemenský prezident odstoupil, parlament demisi nepřijal

Jemenský parlament však oznámil, že odchod prezidenta nepřijímá, a podle AFP svolal na páteční ráno mimořádnou schůzi, na které se má zabývat současnou politickou krizí v zemi.

Šíitští rebelové se ve středu po jednání s prezidentem údajně zavázali, že přestanou obléhat prezidentský palác a propustí prezidentovy poradce, které zadržovali v uplynulých dnech. Hadí měl vyhovět požadavkům povstalců na změnu ústavy a větší zastoupení v parlamentu a státních institucích.

Podle očitých svědků, které citovala agentura Reuters, však zůstává před prezidentovou oficiální i soukromou rezidencí povstalecká stráž. Podle Hadího rebelové slíbili, že její muži posty brzy opustí.

Člen vedení povstalecké skupiny Muhammad Buchajtí oznámil, že k odvolání stráží a propuštění Hadího poradce může dojít během jednoho, dvou nebo tří dnů, pokud budou úřady plnit dohodnuté kroky.

Zástupci jižního Jemenu obvinili povstalce, že v zemi provádějí agresivní puč proti legitimní vládě, a uzavřeli přístup do Adenu. Po středeční dohodě vzdušné, námořní i pozemní přístupové cesty znovu otevřely.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků