Hlavní obsah

Spojené státy nařídily ve čtvrtek většině amerických diplomatů a jejich rodinným příslušníkům opustit Jemen. Boje mezi vládními vojsky a milicemi klanů Hašídů si vyžádaly za noc dalších 28 obětí, od začátku týdne je mrtvých 72, píše BBC.

Jemen na pokraji občanské války, USA stáhly diplomaty

Prezident Alí Abdalláh Sálih nadále odmítá odstoupit [celá zpráva] a podle agentury AFP nařídil zatčení nejvlivnějšího kmenového vůdce, šajcha Sádika Ahmara, který byl obviněn z "ozbrojeného povstání". Ministerstvo vnitra příkaz potvrdilo s tím, že zatčeni mají být  všichni "rebelantští vůdci" kmenového svazu.

Svědci agentuře Reuters řekli, že dům šajcha Ahmara byl v noci těžce poškozen a exploze byly slyšet z řady míst v Saná. "Zdá se, že to jsou těžší zbraně než samopaly a granáty z minulých dnů," řekl jeden z obyvatel čtvrti Hasaba podle ČTK.

Ahmar v televizi Al-Džazíra obvinil Sáliha, že chce zatáhnout Jemen do občanské války. Jak řekl, je připraven okamžitě zastavit boje, jestliže totéž nařídí svým jednotkám i prezident. Vyzval arabské státy a také USA, Británii a Evropskou unii k nátlaku na Sáliha, aby odstoupil. Potvrdil pokračující boje kolem letiště.

"Žádné vyjednávání se Sálihem nefunguje, je to lhář, lhář," řekl šajch Ahmar agentuře Reuters. Sálih už třikrát odmítl podepsat dohodu o svém odstoupení, kterou domluvily státy z oblasti Perského zálivu, i když to vždy slíbil udělat.

Bojovníci z jemenské kmenové milice

Foto: Ammar Awad, Reuters

Pozorovatelé v Saná ale podle agentury DPA dosud nedospěli k názoru, zda jde o začátek občanské války, protože demonstranti i strany stále ještě trvají na tom, že jejich protesty mají zůstat pokojné.

Odchod Američanů

„Ministerstvo zahraničí nařídilo všem rodinným příslušníkům amerických diplomatů a lidem, kteří nejsou v zemi nutně, aby opustili Jemen.  Bezpečnostní hrozba v Jemenu je mimořádně vysoká kvůli aktivitám teroristů a občanským nepokojům,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničních věcí v prohlášení, proč stahuje část diplomatů.

USA současně vyzvaly všechny strany konfliktu v Jemenu k okamžitému ukončení násilností a prezidenta Sáliha k podepsání dohody o předání moci a odstoupení. Francie odsoudila současné boje v Saná a připsala "plnou odpovědnost" za politickou krizi v Jemenu Sálihovi a jeho opakovanému odmítání podepsat dohodu o předání moci.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků