Hlavní obsah

Izrael zabil palbou do vlastních řad tři své vojáky

Izraelská armáda utrpěla v noci na úterý nejtěžší zásah za dobu nynějšího trvání otevřeného konfliktu. Zemřeli tři izraelští vojáci a 24 jich bylo zraněno. Izraelský tank omylem vystřelil na budovu, kterou již vojáci předtím obsadili.

Izrael zabil palbou do vlastních řad tři své vojáky

Izraelský ministr obrany Ehud Barak na incident reagoval slovy, že i přes tuto událost bude útok pokračovat. Mrtví vojáci patřili k elitní Golanské brigádě. Izrael má v Gaze celkem čtyři oběti. První voják padl v neděli ráno.

Izrael začal pozemní operaci v noci na sobotu. Předtím území pásma Gazy několik dní vytrvale bombardoval. Při útoku zemřelo už přes 550 Palestinců. Pozemní operaci padla za oběť asi stovka lidí. V noci na úterý si deset obětí vyžádalo ostřelování pásma z izraelské lodi.

:. Záchranáři na místě útoku izraelského tanku na vlastní vojáky.foto: ČTK/AP

BBC přinesla svědectví norského lékaře Madse Gilberta, podle něhož není v nemocnicích dostatek materiálu k ošetření zraněných. Mezi obětmi jsou také většinou civilisté. "Mezi stovkami zraněných jsem viděl nejvýš dva bojovníky," uvedl Gilbert.

V oblasti nefunguje elektřina, většina lidí nemá přístup ani k vodě.

Ve Francii hořela synagoga

Konflikt na Blízkém východě ojedinělými útoky zasahuje i do Evropy. Ve francouzském městě Toulouse najely dva automobily s náložemi do tamní synagogy. Nikdo nebyl zraněn, budova začala hořet. Útočníci činem protestovali proti izraelskému útoku.

Golanská brigáda

Je elitním útvarem izraelské armády. V minulosti se jí ovšem nevyhnuly skandály týkající se disciplíny.

V minulosti brigáda vedla většinu akcí při druhé intifádě či druhé libanonské válce. Od roku 2003 se více zapojovala i do boje proti palestinským radikálům v pásmu Gazy.

V současném konfliktu vede brigáda také nejtěžší boje na východě města Gaza. Všechny čtyři izraelské oběti při ofenzívě jsou z jejích řad.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků