Hlavní obsah
 

Islámský stát ukázal, co zbylo z mešity, kde byl vyhlášen

Islámský stát (IS) prostřednictvím své mediální agentury Amak zveřejnil záběry z míst v iráckém Mosulu, kde až do středy stávala mešita an-Núrí. Právě v ní vůdce IS abú Bakr Bagdádí roce 2014 vyhlásil chalífát nejen na dobytých územích v Iráku a Sýrii.

 
Islámský stát ukázal, co zbylo z mešity, kde byl vyhlášen

Iráčané a koalice podporovaná Spojenými státy tvrdí, že mešitu odpálili džihádisté Islámského státu. Ti ale prohlašují, že ji srovnal se zemí americký nálet.

Na záběrech už po architektonické památce z dvanáctého století není ani stopy. V historické části Mosulu jsou vidět jen typicky nízké domy obklopující velkou ruinu.

Mešita an-Núrí a minaret Hrbáč
Podle tradice mešitu vybudoval seldžucký sultán Damašku, Aleppa a Mosulu Núr ad-Dín Zengí (turecky Nureddin) v roce 1173. V roce 1511 byla mešita důkladně zrenovována za vlády perské safíovské dynastie. Už ve 14. století cestovatel Ibn Battuta popisoval její zvláštní nakloněný minaret, přezdívaný al-Chadba neboli Hrbáč.
Podle muslimů se minaret zdobený sedmi pásy dekorativní cihlové výzdoby ohnul v úctě, když kolem něj stoupal prorok Mohamed do nebe, což z hlediska historické chronologie nedává smysl. Místní křesťané tvrdili, že se minaret uklání hrobu Panny Marie, o kterém tvrdili, že se nachází v Irbílu, což zase nedává smysl geograficky. Ve skutečnosti se zřejmě cihly na straně přivrácené slunečnímu žáru roztahovaly natolik, že jejich zvětšený objem vychýlil celou stavbu.

Nakloněný minaret Velké mešity v Mosulu

Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters

Ofenzívu za znovudobytí druhého největšího iráckého města z rukou IS zahájila irácká armáda loni na podzim. Letos v lednu dobyla východní část Mosulu a od února bojuje o jeho západní, více zalidněnou část.

Mosul je poslední baštou IS v Iráku, v Sýrii pak je jejich poslední větší pevností město Rakka, o nějž se už také vedou urputné boje. IS, který v roce 2014 ovládal značná území v Iráku a Sýrii, v posledních měsících utrpěl citelné ztráty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků