Hlavní obsah
Uprchlíci ze sekty jezídů, kteří jsou na útěku před ozbrojenci z Islámského státu Foto: Reuters

Islamisté povraždili 500 jezídů, ženy a děti zaživa pohřbili, tvrdí Bagdád

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) během své ofenzívy proti sektě jezídů v severozápadním Iráku zavraždili nejméně 500 členů této menšiny, přičemž některé ženy a děti pohřbili zaživa. Uvedl to v neděli irácký ministr pro lidská práva Muhammad Šía as-Súdání. Těla byla nalezena v masovém hrobě po průniku IS do horského hřebene Sindžár, kde se schovávaly desítky tisíc kurdsky mluvících uprchlíků.

Uprchlíci ze sekty jezídů, kteří jsou na útěku před ozbrojenci z Islámského státu Foto: Reuters
Islamisté povraždili 500 jezídů, ženy a děti zaživa pohřbili, tvrdí Bagdád

As-Súdání řekl, že vláda má důkaz o tom, že bylo zabito minimálně 500 jezídských civilistů, z nichž někteří byli pohřbeni zaživa. Dalších tři stovky jezídských žen byly uneseny a zotročeny, dodal ministr.

Ofenzíva Islámského státu vůči jezídům je označována za genocidu. OSN odhaduje, že nejméně 56 dětí zemřelo žízní v táborech v sindžárském pohoří.

Uprchlíci ze sekty jezídů, kteří jsou na útěku před ozbrojenci z Islámského státu

Foto: Reuters

Jezídským uprchlíkům hrozí vyhladovění

Na 40 tisíc příslušníků starobylé sekty jezídů, jejichž víra v sobě nese prvky zoroastrismu, hinduismu, islámu i křesťanství, se před radikály z Islámského státu uteklo schovat do hor, kde přežívají v nelidských podmínkách a každým dnem jim hrozí smrt hlady. Islamisté jim dal jasné ultimátum: buď přestoupí na sunnitský islám, nebo se mají připravit na smrt.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Britské letadlo shodilo balíky s materiální pomocí

Video: Reuters

Vzrůstající děsivá povaha tažení Islámského státu v severním Iráku vyprovokovala USA k akci. Barack Obama v sobotu prohlásil, že zásah je nutný, aby se předešlo dalším obětem na životech a mohla být poskytnuta humanitární pomoc.

Kurdští pešmergové na stráži před útokem radikálů z IS

Foto: Reuters

Americké velení ozbrojených sil sdělilo, že během soboty byly na Irák podniknuty čtyři letecké útoky směřující na islámské radikály, kteří bezhlavě stříleli do civilistů. Při útocích Američané zničili obrněné transportéry a nákladní vůz, uvedli armádní představitelé.

Zatímco Obama uznává, že americká armáda nemůže nastolit v Iráku mír, podotkl, že letecké útoky jsou „součástí dlouhodobého projektu,“ který bude pokračovat, dokud Irák neustaví takovou vládu, která by byla schopná zajistit bezpečnost svých hranic.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků