Hlavní obsah
Íránský prezident Hasan Rúhání Foto: Fars News/Majid Hagdost, Reuters

Nový íránský prezident Hasan Rúhání ve středu vůbec poprvé předstoupil před vlivné Shromáždění znalců, před nímž pronesl kritický projev. Odsoudil zneužívání náboženství a hájil své liberální názory i svobodu tisku

Íránský prezident Hasan Rúhání Foto: Fars News/Majid Hagdost, Reuters
Íránský prezident Rúhání se pustil do kleriků

„Absolutní většina lidí mě volila, protože jsem se důrazně vyslovoval proti extremismu, násilí, zneužívání náboženství a hesel,” řekl Rúhání členům vlivného Shromáždění znalců, kteří jsou odpůrci prezidenta.

Rúhání reagoval na kritiku kleriků kvůli svým liberálním postojům ke svobodě tisku a vyjadřování. Podle něj by lidé měli dostat prostor na svobodné vyjádření. Zároveň doporučil náboženským představitelům změnit přístup ke společnosti, neboť celý svět je nyní propojen díky internetu a satelitní televizi.

Podle Rúháního je třeba říci lidem pravdu a není dobré bagatelizovat mezinárodní sankce kvůli jadernému programu, kvůli čemuž Teherán prodá každý den o milion barelů (zhruba 159 milionů litrů) ropy méně. „To poškozuje hospodářství a také životy lidí,” dodal prezident. Západní velmoci dlouhodobě Teherán podezírají z tajného vývoje jaderných zbraní, Írán ale trvá na tom, že jeho nukleární program má čistě mírové účely.

Prezident Rúhání, který po vítězství v červnových volbách nahradil konzervativce Ahmadínežáda, ve svém inauguračním projevu slíbil mimo jiné podpořit práva žen a omezit vměšování vlády do života lidí. Analytici očekávají, že se pokusí zlepšit vztahy ze Západem.

Ve středu učinil na Teherán neobvyklé poselství, když u příležitosti u příležitosti židovského svátku Roš ha-šana, tedy začátku židovské roku 5774 , popřál Židům vše nejlepší.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků