Hlavní obsah
Mohammad Chátamí Foto: Profimedia.cz

Íránský exprezident má zákaz cestovat za hranice

Íránské úřady nepovolily vycestovat do zahraničí bývalému prezidentovi a stoupenci reforem Mohammadovi Chátamímu. Chátamí podpořil opozici při loňských prezidentských volbách. O zákazu vycestovat v úterý informovala íránská agentura Fars.

Mohammad Chátamí Foto: Profimedia.cz
Íránský exprezident má zákaz cestovat za hranice

Odvolala se na nejmenovaný zdroj rozvědky, podle nějž chtěl Chátamí z Íránu odjet. Kam mířil, ale Fars nezveřejnila.

Chátamí byl prezidentem Íránu po dva mandáty v letech 1997 až 2005. Kandidoval se slibem reforem a zajištění práv ženám, ale kvůli íránskému politickému systému, ovládanému konzervativními duchovními, mnoho z reforem neprosadil.

Při loňských volbách se podílel na kampani opozičního politika Míra Hosejna Músávího a také byl viděn při protestech opozice. Šlo o nejmasovější demonstrace od islámské revoluce před 31 lety a několik set zadržených skončilo před soudem.

V neděli se z Íránu nedostala íránská básnířka Símín Behbaháníová, které pohraniční policisté na letišti zabavili pas a několik hodin ji vyslýchali.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků