Hlavní obsah
Íránci protestují proti zdražení benzinu Foto: Wana News Agency, Reuters

Íránci protestují proti zdražení benzinu. Od pátku je přes sto mrtvých

Celkem 106 obětí si v Íránu napříč městy vyžádaly protesty proti zdražování benzinu, uvedla v úterý Amnesty International (AI) s odkazem na důvěryhodné zprávy. Íránci protestují od pátku, kdy vláda ohlásila zdražení benzinu o 50 procent.

Íránci protestují proti zdražení benzinu Foto: Wana News Agency, Reuters
Íránci protestují proti zdražení benzinu. Od pátku je přes sto mrtvých

„Bilance obětí může být mnohem vyšší,“ obává se AI.

Odkazuje se na videozáběry, výpovědi očitých svědků a informace od aktivistů mimo Írán. Z těch vyplývá, že se bezpečnostní složky pustily do zabíjení protestujících. „S tím musí okamžitě skončit a respektovat hodnotu lidského života,” uvedl za AI Philip Luther.

Íránská státní média napsala, že protestu se účastní jen hrstka lidí, a potvrdila pouze devět obětí a asi tisícovku zatčených.

Blokáda internetu

Íránci se scházejí k protestům asi ve stovce míst a nejvíc násilností se odehrálo v Chúzestánu, Teheránu, Kermánu a Fársu. V celé zemi bylo vyrabováno okolo stovky bank a přes 50 velkých obchodů.

Podle agentury DPA sice vláda v Teheránu v pondělí mluvila o mírném zklidnění situace, nicméně blokáda internetu, která pokračuje už čtvrtý den v řadě, může nasvědčovat tomu, že nepokoje pokračují. Úřady se omezením přístupu k internetu snaží zamezit lidem organizovat se prostřednictvím sociálních sítí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků