Hlavní obsah
Irácký premiér Núrí Málikí Foto: Reuters

Irák má po devíti měsících vládu s 42 ministry

Irácký parlament v úterý, devět měsíců po parlamentních volbách schválil vládu. V jejím čele stojí staronový premiér Núrí Málikí. Poslanci tak ukončili politickou krizi, která ochromila chod nejvyšších státních institucí.

Irácký premiér Núrí Málikí Foto: Reuters
Irák má po devíti měsících vládu s 42 ministry

Poslanci schválili jmenovitě 29 z 42 navržených ministrů, kteří hned potom složili přísahu. Pak poslanci schválili i vládní program. Zbytek kabinetu, který pro jeho chod už není bezprostředně nezbytný, by měl být schválen později na základě dodatečných kompromisních dohod vládní koalice.

Poslanci schválili do funkce vicepremiéra pro energetiku, dosavadního ministra ropného průmyslu Husajna Šahristáního a do čela ministerstva financí vlivného sunnitu Rafu Isávího. Šahristáního nahradí ve funkci ministra ropného průmyslu jeho dosavadní náměstek Abdal Karím Luajbí.

"Tato ministerstva jsou citlivá a bylo nutné vybrat nezávislé a kompetentní osobnosti, které musejí být zároveň akceptovány politickými uskupeními. To zabere pár dnů," vysvětlil agentuře AFP zdlouhavost procesu sestavování kabinetu Málikího blízký poradce Alí Musáví.

Parlament učinil první krok k vyřešení ústavní krize, která posílila radikály a vzbouřence, 11. prosince, kdy opětovně zvolil do čela země prezidenta Džalála Talabáního, který představuje kurdskou menšinu. Za svého předsedu si vybrali poslanci sunnitského poslance Usámu Nudžajfího. Dnešní schválení šíity Málikího v čele vlády tak završilo složitý proces, který zajistil, aby tři hlavní entity v Iráku, tedy šíité, sunnité a Kurdové, měly svého zástupce ve významné ústavní funkci.

Nový předseda parlamentu Nudžajfí je jedním ze sunnitských zástupců sunnitsko-šíitské koalice Národní irácké hnutí (MNI) expremiéra Ajáda Alávího. Toto uskupení zvítězilo v březnových volbách ziskem 91 poslaneckých mandátů z celkového počtu 325. Se ztrátou pouhých dvou křesel se za ním umístil blok Právní stát premiéra Málikího. K zisku nadpoloviční většiny v zákonodárném sboru pomohla nejsilnějším stranám kurdská koalice Spojenectví Kurdistánu, která ve volbách skončila čtvrtá a má 43 poslanců. Převážně šíitská koalice Národní irácké spojenectví (NIA) se 70 mandáty je opět v opozici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků