Hlavní obsah

Irácký prezident nedá souhlas k popravě Saddámova prominenta Azíze

Irácký prezident Džalál Talabání ve středu oznámil, že nepodepíše příkaz k popravě Tárika Azíze, který byl prominentem bývalého diktátorského režimu Saddáma Husajna. Azíz byl minulý měsíc odsouzen k trestu smrti za pronásledování islámských uskupení.

Irácký prezident nedá souhlas k popravě Saddámova prominenta Azíze

"Ne, nepodepíši příkaz k popravě Azíze, protože jsem socialista. Sympatizuji s Azízem, protože je iráckým křesťanem. Navíc je to starý muž, kterému je přes 70 let," citovala agentura Reuters prezidenta pocházejícího z řad kurdské menšiny v Iráku.

Azíz, který utrpěl v lednu ve věznici mozkovou mrtvici, působil ve vládě Saddáma Husajna jako vicepremiér a ministr zahraničí. Byl dobře známý ve světových metropolích a OSN. Evropská unie, Vatikán, Rusko a další země a organizace vyzvaly Bagdád, aby se rozsudek nevykonal.

Tárik Azíz (vlevo) se Saddámem Husajnem na snímku z roku 2000.

Foto: Profimedia.cz

Soud uložil trest smrti Azízovi, který byl již dříve odsouzen za jiné činy k mnohaletému vězení, za jeho podíl na pronásledování členů šíitských náboženských stran. Trest by měl být vykonán oběšením, a to do 30 dnů poté, co by prezident popravu svým podpisem schválil. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků