Hlavní obsah

Irácké volby jsou velmi těsné, vítěz stále není znám

Volební souboj v Iráku je po sečtení 83 procent hlasů odevzdaných ve volbách 7. března velmi těsný. Koalice Právní stát premiéra Núrího Málikího se opět ujala těsného vedení a na celostátní úrovni získala o 40 000 hlasů víc než koalice expremiéra Ajáda Alávího. Informovala o ve středu agentura AFP.

Irácké volby jsou velmi těsné, vítěz stále není znám

V úterý po sečtení 79 procent odevzdaných lístků vedl Aláví nad Málikím o 9 000 hlasů.

Výsledky z jednotlivých provincií jsou jednoznačnější. Málikí si vedl lépe v sedmi z 18 provincií, včetně Bagdádu, Basry a dalších šíitských provincií na jih od metropole. Alávího Národní irácké hnutí mělo zase víc stoupenců v provinciích s vyšším počtem sunnitského obyvatelstva, tedy hlavně v centru a na západě Iráku.

Podle předběžných výpočtů AFP by mohly bloky obou těchto politiků získat po 87 parlamentních křeslech. V budoucím zákonodárném sboru bude 325 poslanců. Další velká koalice, Národní irácké spojenectví (NIA), v níž jsou hlavně nábožensky orientované šíitské strany, by mohla podle tohoto výpočtu obsadit 67 křesel a dvě největší kurdské strany pak 38 křesel.

Do výsledků, které průběžně zveřejňuje irácká volební komise, nejsou ještě započítány hlasy Iráčanů, kteří hlasovali v cizině, ani policistů, kteří volili s předstihem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků