Hlavní obsah
Kolona aut inspektorů OSN v Damašku. Foto: Khaled al-Hariri, Reuters

Zbrojní inspektoři OSN v Sýrii se v pondělí stali opakovaně terčem odstřelovačů. Útok na kolonu jejich aut se udál, právě když byli vyšetřovatelé na cestě do oblasti Ghúta východně od metropole Damašku. Tam podle opozice armáda minulý týden podnikla útok nervovým plynem. Inspektoři to mají prověřit.

Kolona aut inspektorů OSN v Damašku. Foto: Khaled al-Hariri, Reuters
Inspektoři OSN v Sýrii se ocitli v palbě odstřelovačů

Jedno z aut Spojených národů bylo při střelbě poškozeno a konvoj se kvůli jeho výměně musel vrátit na stanoviště syrské armády.

Státní televize podle agentury Reuters záhy obvinila z útoku „teroristy”.

Inspektoři cestou do Ghúty musí z Damašku projet oblastmi kontrolovanými vládními silami i povstalci. Již krátce poté, co auta vyjela, explodovalo v jejich sousedství několik granátů.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Inspektoři OSN vyrazili vyšetřovat údajný chemický útok u Damašku

Video: Reuters

Skupina dvaceti inspektorů, která do Sýrie dorazila před dvěma týdny, dostala od syrské vlády v neděli povolení prošetřit nařčení opozice, že armáda v Ghútě minulý týden použila nervový plyn a víc než 300 lidí zemřelo. Dočasný klid zbraní přislíbili kromě vládních sil i rebelové. [celá zpráva]

Experti by měli v pondělí na pěti místech u Damašku odebrat vzorky zeminy, krve a lidské tkáně.

Nařčení o tom, že zde armáda minulý týden použila chemické zbraně, lékaři s jistotou nepotvrdili. Popsali ale, že pacienti, které minulou středu ošetřovali, měli příznaky otravy. [celá zpráva]

Související témata

Baal býval hlavním z aramejských bohů. Jeho chrám proto patřil k nejhonosnějším stavbám starověké Palmyry.

Foto: Bohuslav Borovička, Právo

 

OSN už jednou svoji pozorovatelskou misi ze Sýrie odvolala. Stalo se tak před rokem právě kvůli opakujícím se útokům na inspektory.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků