Hlavní obsah

Egyptský prezident Muhammad Mursí vyzval armádu, aby zajistila bezpečnost. V zemi pokračují protesty opozice a v úterý ráno bylo deset lidí zraněno, když se v centru Káhiry střílelo na protestující. Mursí sice v neděli zrušil dekret, který mu dával absolutní moc, ale neustoupil od konání referenda o sporné ústavě, kterou už narychlo schválil ústavodárný sbor.

Demonstrace v Egyptě pokračují kvůli referendu o ústavě

Na náměstí Tahrír neznámí útočníci ráno pálili po demonstrantech a házeli na ně Molotovovy koktejly. Jeden člověk byl zraněn na hlavě a devět lidí má poraněné údy.

Mursí po masových protestech v neděli ustoupil a zrušil dekret, kterým si na konci listopadu měl zajistit absolutní moc.[celá zpráva]

Ani to však nevedlo ke klidu. Mursí neustoupil od referenda o nové ústavě, kterou nechal schválit v době platnosti dekretu, kdy nemohl Ústavní soud zpochybnit legitimitu ústavodárného sboru, který tvořili takřka výhradně radikální muslimové. [celá zpráva]

Egypťan kope do bariéry střežené republikánskou gardou.

Foto: Amr Abdallah Dalsh, Reuters

Egypťané ztékají bariéru vedoucí k prezidentskému paláci.

Foto: Amr Abdallah Dalsh, Reuters

Opozice proto svolala velkou demonstraci. Mursí pak vyzval armádu, aby zajistila bezpečnost, a umožnil jí zatýkat lidi.

Republikánská garda blokují cestu k prezidentskému paláci

Foto: Amr Abdallah Dalsh, Reuters

Republikánská garda zaujímá pozice na silnici vedoucí k prezidentskému paláci.

Foto: Amr Abdallah Dalsh, Reuters

Část demonstrantů se pokusila odstranit bariéry, které chrání prezidentský palác.

Demonstraci plánuje i Muslimské bratrstvo, z jehož lůna vzešel Mursí. Doufá, že prezidenta v referendu podpoří dva milióny mužů. Ustavena byla i Aliance islámských sil, kterou tvoří Muslimské bratrstvo a salafisté. Hlídají mešity na předměstí Káhiry v Násirově městě. Hlídají komplex budov médií, které odpůrci Mursího označili za proprezidentské.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků