Hlavní obsah
 

Demonstrace před americkým velvyslanectvím v Káhiře sílí

V brutální střety s policií přerostly v noci na čtvrtek demonstrace u amerického velvyslanectví v Káhiře. Egyptské pořádkové síly proti nim nasadily slzný plyn a vypálily varovné výstřely. Demonstranti během druhého dne protestů proti filmu urážejícímu Proroka Mohameda zapálili dvě dodávky police a další auto.

 
Demonstrace před americkým velvyslanectvím v Káhiře sílí

Mluvčí egyptského ministerstva vnitra podle serveru CNN uvedl, že šest policistů bylo zraněno. Zranění jsou i mezi demonstranty, jichž se u velvyslanectví sešly stovky. Druhý den demonstrace byl násilnější než první, kdy protestující jen strhli vlajku z budovy ambasády a spálili ji.

Egypťané demonstrují proti filmu Sama Bacila (vymyšlený pseudonym), který ukazuje proroka Mohameda jako nezodpovědného děvkaře, pedofila a brutálního vraha. Osel je prvním pomazaným zvířetem a muslimové ničí domovy křesťanů.

Aktérům filmu, který se vyznačuje velmi amatérskou kvalitou zpracování, prý Bacile neřekl, že ve snímku bude vystupovat Mohamed, uvedl, že hledá kompars pro dobrodružný film z Arabské pouště Pouštní válečník. Při natáčení měl prý Mohamed jméno George, pak ale byl přestříhán.

Egyptská policie použila proti demonstrantům u amerického velvyslanectví slzný plyn.

Foto: ČTK/AP

Film se v USA údajně promítal jen jednou před poloprázdným kinem v Hollywoodu. V červenci se ale objevil na internetu a vzbudil pozornost, když egyptská televize odvysílala ukázky z něj a na webu ho propagovali protiislámští aktivisté, jako je koptský křesťan Morris Sadik.

Egyptský premiér Haším Kandil už požádal USA, aby proti tvůrci filmu zasáhly. Nízkorozpočtový snímek za pět miliónů, které dali židovští dárci, ale zřejmě neporušuje žádný americký zákon.

V Libyi byli v úterý při útoku na americký konzulát během protestu proti filmu ve východolibyjském městě Benghází zabiti čtyři američtí diplomaté včetně velvyslance Chrise Stevense. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků