Část Iráku včetně dvou měst ovládají sunnitští radikálové z al-Kajdá
O smrti Bagdádího informoval velitel provládní kmenové milice Sahva. AFP také řekl, že dalších 16 teroristů bylo zabito v bojích v Chaldíji a 46 v Ramádí. Už ve čtvrtek si boje vyžádaly nejméně 35 obětí.
Radikálové se obou měst zmocnili ve středu, když premiér Núrí Malíkí vydal rozkaz, aby se z měst stáhla armáda a vystřídala jí policie. Snažil se tak vyřešit krizi okolo tábora demonstrantů v Ramádí.
Demonstrující sunnité v Ramádí blokují silnici
Foto: ČTK/AP
Místní sunnité tam protestovali proti diskriminaci ze strany šíitské vlády, která na ně uplatňuje protiteroristická opatření. Premiér nařídil v pondělí jejich tábor vyklidit, neboť podle něj sloužil velitelství al-Kajdá.
Sunnitší bojovníci v Ramádí pozorují hořící policejní automobil.
Foto: Reuters
Aby zabránil eskalaci napětí, nařídil v úterý armádu stáhnout. Jakmile však vojáci odešli, radikálové z al-Kajdá vtrhli do ulic Ramádí, Falúdži a Tarmíje. Napadli policejní stanice, osvobodili vězně a zabavili zbraně. Malikí proto ve středu rozkázal vojákům, aby se vrátili do měst v provincii Anbár. Současně nabídl místním kmenovým náčelníkům peníze a zbraně za pomoc při boji se vzbouřenci.
Bojovník Al-Káidy u hořícího policejního vozu v Ramádí
Foto: ČTK/AP
Ve čtvrtek bezpečnostní síly a provládní kmenové milice zahájily boje s Islámským státem a ovládli části Ramádí a Fallúdži, přičemž podle nemocničních zdrojů zahynulo 35 lidí. Islámský stát ale dál ovládal některé čtvrti Fallúdži a po ranních střetech obsadil další čtvrtě.
Bojovníci džihádu v Ramádí
Foto: Reuters
Ještě nepřehlednější je situace v Ramádí, kde bojovníci džihádu ovládají nejméně čtvrtinu města, možná ale dokonce celé Ramádí.