Hlavní obsah
Demonstranti na káhirském náměstí Tahrír Foto: Suhaib Salem, Reuters

Armáda sesadila egyptského prezidenta a zmrazila ústavu

Prezident Muhammad Mursí už nevládne Egyptu. Dočasným prezidentem se stane předseda ústavního soudu Adlí Mansúr. Prohlásil to ve středu večer ministr obrany Abdal Fatah Sisi, který oznámil plán politické transformace, který by měl pomoci vyvést zemi z nynější krize. Plán mimo jiné zahrnuje i pozastavení platnosti ústavy a vytvoření výboru národního usmíření. Vznikne úřednická vláda.

Demonstranti na káhirském náměstí Tahrír Foto: Suhaib Salem, Reuters
Armáda sesadila egyptského prezidenta a zmrazila ústavu

Oznámení s nadšením přivítaly statisíce lidí, kteří proti Mursímu protestují v ulicích Káhiry. Mansúr by měl přísahu složit už ve čtvrtek.

Plán politického přechodu podporovaný armádou zahrnuje krátké období dočasné vlády, po němž budou následovat prezidentské a parlamentní volby, uvedla MENA. Nově vytvořený výbor by měl přezkoumat současnou ústavu.

Oznámení následovalo po jednání šéfů armády, kteří dali do středečního odpoledne ultimátum politikům k nalezení východiska z politické krize v zemi. To se nepodařilo.

Demonstranti na náměstí Tahrír oslavují oznámení armády.

Foto: Steve Crisp, Reuters

Muslimské bratrstvo na sociálních sítích oznámilo, že se jedná o další armádní puč. Totéž prohlásil i Mursí, který vyzval k obnovení ústavy.

Ultimátum vypršelo v 16:30 SELČ

Armádní velitelé vystoupili ve středu večer, předtím jednali s představiteli opozice i církevními předáky a vzkazovali, že nemají čas na mediální výstupy, zatímco v 16:30 SELČ vypršelo ultimátum Mursímu, aby odstoupil.

Armáda oznámila, že Mursí již není prezidentem.

Foto: Amr Abdallah Dalsh, Reuters

V Káhiře se mezitím shromáždily desetitisíce příznivců obou táborů. Stanice CNN s odkazem na vládní zdroj uvedla, že se městem ve středu navečer přesouvala těžká vojenská technika včetně tanků. Vojáci prý pochodovali před jedním z prezidentských paláců. Před prezidentskými úřady vojáci rozmístili ostnaté dráty, dodala BBC.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Protesty v Káhiře

Video: Reuters

Muslimské bratrstvo, z jehož řad Mursí vzešel, zase informovalo, že není známo, kde se prezident nachází.byl prý převezen na neznámé místo.

Vládní oponent s židlí a nožem v rukou stojí proti davu příznivců prezidenta Mursího.

Foto: ČTK/AP

Je to puč, říká mluvčí

Prezident po vypršení ultimáta na své facebookové stránce uvedl, že se pokusí zformovat širší koalici národního smíření. Odstoupit nechce.

Muž protestující proti Mursího vládě v Káhiře

Foto: ČTK/AP

„Řekněme si přímo, o co jde. Jde o puč,” kontroval jeden z Mursího poradců. Podle agentury AFP už armáda prezidentovi zakázala vycestovat z Egypta a podobný zákaz se vztahuje i na některé další přední představitele Muslimského bratrstva.

Mursího příznivci v Káhiře

Foto: Khaled Abdullah, Reuters

Egyptský prezident Muhammad Mursí (na autě vlevo) s ministrem obrany Abdalem Fatahem Sisim

Foto: Reuters

Mursí, první přímý volený a islamistický prezident Egypta, je ve funkci rok. Od víkendu jeho vláda čelí největším demonstracím od revoluce před dvěma lety. Zahynulo při nich nejméně 39 lidí. Mursí výzvy k odstoupení odmítá, tvrdí, že je připraven prolít vlastní krev. Totéž prohlásilo i velení armády.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků