Hlavní obsah
Ariel Šaron Foto: Archiv, Právo

Ariel Šaron po letech kómatu projevil známky vědomí

Bývalý izraelský premiér Ariel Šaron, který už sedm let leží v kómatu po těžkém záchvatu mrtvice, překvapil lékaře projevy "určitého stupně vědomí". Při nejnovějším vyšetření magnetickou rezonancí byla u něj zaznamenána "významná mozková aktivita", oznámily tiskové agentury. Šaron nicméně nadále zůstává v hlubokém kómatu, zdůraznili lékaři.

Ariel Šaron Foto: Archiv, Právo
Ariel Šaron po letech kómatu projevil známky vědomí

Izraelští odborníci spolu s předním americkým neurologem Martinem Montim z Kalifornské univerzity podrobili minulý týden čtyřiaosmdesátiletého expremiéra dvouhodinovému vyšetření pomocí magnetické rezonance v nemocnici Soroka v Beeršebě. Pacient údajně odpovídal na vnější stimuly - rodinné fotografie nebo záznam hlasu svého syna Gilada.

Lékaři označili pacientovy reakce za "povzbudivé" - šance na to, že by "jednoho dne mohl vstát z postele" ale považují za "velmi, velmi mizivé".

"Pacient (Šaron) je do určité míry ve stavu, pro který používáme termín ´uzamčený´," řekl agentuře Reuters šéf neurologického oddělení nemocnice Soroka Alon Friedman. "Znamená to, že některé důležité informace jdou do jeho mozku, ten je zpracovává a odpovídá mozkovou aktivitou - pacient ale nedokáže aktivovat žádné svaly."

Šaron měl podle Friedmana otevřené oči přinejmenším v té době, kdy reagoval na předváděné rodinné fotografie. Ještě překvapivější podle odborníků bylo, že pacientův mozek reagoval na výzvy, aby si Šaron představil různé scény, především ze svého domova.

Šaron patří ke generaci zakladatelů židovského státu z roku 1948, dění na Blízkém východě pak dlouhá desetiletí ovlivňoval z vysokých politických nebo vojenských funkcí. Byl znám jako jestřáb a pilíř izraelské pravice, který ale dokázal své postoje a názory radikálně změnit. Naposledy se tak stalo v létě 2005, kdy prosadil jednostranné stažení izraelských vojáků a odchod osadníků z palestinského pásma Gazy.

Na podzim téhož roku se Šaron dramaticky rozešel s pravicovým blokem Likud, aby založil centristickou stranu Vpřed v naději na pokrok v jednáních s Palestinci. V lednu 2006 ho ale postihla vážná mozková příhoda. Od té doby se Šaron nachází ve vegetativním stavu a je udržován při životě za pomoci přístrojů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků