Hlavní obsah
Islámská svatyně na Chrámové hoře: Skalní dóm, a skála, na níž byl v 7. století postaven, je nejznámější pamětihodností Jeruzaléma. Foto: Jiří Roškot, Právo

Arabové apelují na Zemana: Zapomeňte na ambasádu v Jeruzalémě

Předseda arabského parlamentu, který je orgánem Ligy arabských států (LAS), vyzval Českou republiku, aby nepřesouvala své velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Informovala o tom v úterý palestinská tisková agentura WAFA. Mluvčí prezidenta přispěchal s prohlášením, že „nikdy neustoupí”.

Islámská svatyně na Chrámové hoře: Skalní dóm, a skála, na níž byl v 7. století postaven, je nejznámější pamětihodností Jeruzaléma. Foto: Jiří Roškot, Právo
Arabové apelují na Zemana: Zapomeňte na ambasádu v Jeruzalémě

Předseda arabského parlamentu Mišál bin Fahim Salámí ve svém pondělním prohlášení apeloval na Česko, aby se řídilo rezolucemi OSN a "neohrožovalo historický a právní status okupovaného města Jeruzaléma".

Salámí podle tiskové agentury WAFA zaslal totožné dopisy předsedovi dolní i horní komory českého parlamentu a ministru zahraničí ČR, v nichž zdůraznil odmítavý postoj arabského parlamentu k výrokům prezidenta Miloše Zemana ohledně jeho plánů přemístit českou ambasádu v Izraeli do Jeruzaléma.

Porušení mezinárodního práva

Podle Salámího by šlo o zjevné porušení mezinárodní práva a radikální změnu v postoji České republiky, "která stála v popředí zemí, jež v roce 1988 uznaly Stát Palestina".

Salámí vyzval Parlament České republiky, aby se obrátil na prezidenta Zemana a požádal ho o přehodnocení a změnu rozhodnutí, na jehož základě by mělo být české velvyslanectví v Izraeli přesunuto do Jeruzaléma.

Americký prezident Donald Trump loni v prosinci oznámil, že Spojené státy uznávají Jeruzalém jako izraelskou metropoli, a letos v květnu USA jako první země oficiálně přemístily své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Zeman na své nedávné návštěvě Izraele prohlásil, že o přesunu české ambasády do Jeruzaléma bude přesvědčovat českou vládu. Český prezident se za přesun ambasády do Jeruzaléma zasahuje dlouhodobě. Židovský stát označuje za jednoho z nejbližších spojenců republiky a naopak se ostře vymezuje proti islámskému teroru.

Hrad neustoupí

Mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček na nátlak Ligy arabských států reagoval prohlášením, že Zeman nikdy neustoupí. Za hlavní město považuje Jeruzalém a o přesun české ambasády bude dál usilovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků