Hlavní obsah
Po okupaci Islámským státem a spojeneckém bombardování je syrská Rakka totálně zdevastovaná Foto: Reuters

Při loňských náletech západní koalice na severosyrské město Rakka mohlo být podle Amnesty International (AI) porušeno mezinárodní právo, protože na civilisty se bral malý ohled. Pro název své zprávy – Zničující válka – si AI vypůjčila vyjádření amerického ministra obrany Jamese Mattise, jenž tak loni označil připravující se ofenzívu proti Islámskému státu (IS) v Rakce.

Po okupaci Islámským státem a spojeneckém bombardování je syrská Rakka totálně zdevastovaná Foto: Reuters
Amnesty: Západ nebral v Rakce na civilisty příliš ohled

Pracovníci AI na místě strávili v únoru čtrnáct dní a hovořili s víc než stovkou místních. Viděli také 42 míst, která byla terčem koaličních náletů.

Město, kde dříve žilo 200 tisíc lidí, čelilo loni vlnám náletů a dělostřelecké palby. Americká armáda v lednu oznámila, že jen námořní pěchota vypálila na město 30 tisíc dělostřeleckých střel.

Reportéři AP byli ve městě v dubnu a popsali Rakku jako rumiště, nad nímž se vznášel pach z rozkládajících se těl. Z trosek bylo vyproštěno 500 mrtvých.

Koalice: Za vše může IS

Obyvatelé Rakky tvrdí, že koaliční bombardování bylo plošné, nikoli cílené, a žádají náhradu. Podle městské správy bylo zničeno 65 procent budov. Benjamin Walsby z AI proto soudí, že koalice měla postup přizpůsobit situaci. Podle něj se dalo očekávat, že budou umírat civilisté, když se použijí letadla a dělostřelectvo, tedy zbraně s dlouhým palebným dosahem.

AI také pochybuje, zda koalice udělala dost, aby se vyhnula ztrátám mezi civilisty. Údery USA, Británie a Francie by tak podle ní mohly být hodnoceny jako válečné zločiny. Podle pozorovatelů zahynulo v Rakce údajně přes tisíc civilistů.

Příslušník Syrských demokratických sil se kryje před odstřelovačem Islámského státu v Rakce

Foto: Erik De Castro, Reuters

AI také obvinila koalici, že odmítla podat informace o útocích a detaily o tom, jak se rozhodovalo o cílech. Mluvčí koalice Sean Ryan na kritiku Amnesty reagoval označením její zprávy jako „hrubě nepřesné“ a tvrdil, že AI se na koalici neobrátila.

Krvavý Mosul

Zároveň trval na tom, že se používaly přesné zbraně a cíle byly vybrány podle nejdostupnějších informací. Ryan se také pokoušel hájit koalici tvrzením, že vytvořila koridory, aby civilisté mohli odejít. Bojovníci IS však prý občany zajali a uvěznili ve městě. Podobnou argumentaci používá Rusko kritizované za množství civilních obětí při dobývání Aleppa a Dúmá.

V Mosulu bylo dosud podle irácké armády objeveno 700 těl příslušníků IS a také mnoho mrtvých civilistů. Pátrání po dalších obětech pokračuje. Komplikuje ho těžko přístupný terén a množství výbušnin, které po sobě radikálové zanechali.

Bitva o Mosúl. Vojáci našli dítě v oblasti předtím kontrolované Islámským státem. (Ivor Prickett, Irsko)

Foto: Ivor Prickett

Podle arabské televize al-Džazíra přišlo v boji s IS v provincii Ninive o život asi 10 tisíc civilistů. Nejvíce jich zahynulo v západním Mosulu dobývaném skoro půl roku. Kurdská rozvědka přinesla loni ještě drastičtější údaje: po dobytí Mosulu tvrdila, že ve městě zahynulo na 40 tisíc civilistů.

Boje proti IS v Iráku připravily o domov asi dva milióny lidí, včetně 700 000 obyvatel Mosulu. Mnohé z nich čekají podle televize Al-Džazíra ještě dlouhé měsíce, možná i roky života v uprchlických táborech. Opravy Mosulu totiž zatím nezačaly a škody ve městě způsobené boji dosahují miliard dolarů.

Podle mnohých expertů byla bitva o Mosul, který IS prohlásil za hlavní město svého chalífátu v Iráku, nejtěžším bojem o město od druhé světové války.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků