Hlavní obsah
V Saúdské Arábii není povolen kontakt žen s muži, kteří nejsou příbuzní. Ilustrační foto. Foto: Morteza Nikoubazl , Reuters

75letá Saúdka dostane 40 ran bičem a vězení kvůli návštěvě

Soud v Saúdské Arábii odsoudil 75letou ženu syrského původu ke 40 ranám bičem, čtyřem měsícům za mřížemi a vyhoštění z království. V jejím domě totiž náboženská policie našla dva muže, kteří nebyli její příbuzní. Uvedla to stanice CNN s odkazem na tamní média.

V Saúdské Arábii není povolen kontakt žen s muži, kteří nejsou příbuzní. Ilustrační foto. Foto: Morteza Nikoubazl , Reuters
75letá Saúdka dostane 40 ran bičem a vězení kvůli návštěvě

Příslušník náboženské policie objevil dvojici mužů Fahda a Hadiana v domě Chamisy Savádiové v Chamlí loni. Čtyřiadvacetiletý Fahd podle deníku al-Watan policii řekl, že měl právo v domě přebývat, protože ho Savádiová jako dítě kojila a je tudíž podle práva její syn. Dodal, že přinesl Savádiové chléb a Hadian je jeho přítel, který ho do domu vyprovázel. Policistu vysvětlením neobměkčil a on oba muže zatkl.

Ani soudci Fahdův argument nestačil. V rozsudku se podle listu al-Watan uvádí, že bylo dokázáno, že ho Savádiová nekojila a není tudíž jejím synem. Kontakt mezi muži a ženami, kteří nejsou příbuzní, je podle konzervativní wahhábistické formy islámu, jež je v Saúdské Arábii státní ideologií, zakázán.

Fahd kromě vyhoštění obdržel od soudce stejný trest jako Savádiová, Hadian dostal trest 60 ran bičem a půl roku vězení. Žena se chce odvolat.

Není to poprvé, co výrok saúdskoarabského soudu vyvolal rozpory. Předloni byla 19letá oběť několikanásobného znásilnění odsouzena k 200 ran bičem a šesti měsícům za mřížemi za styk s mužem, který nebyl jejím příbuzným. Sedm mužů, kteří ji pak znásilnili, dostalo tresty od 10 měsíců do pěti let. Na mezinárodní tlak nakonec král dívku omilostnil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků