Mezinárodní agentura pro atomovou energii v úterý potvrdila, že Teherán již obohacuje uran nad stanovený limit, konkrétní hodnotu ale nesdělila. Číslo oznámili představitelé agentury ve středu zástupcům členských států na zasedání Rady guvernérů MAAE ve Vídni.

MAAE také potvrdila, že Teherán překročil povolený 300kilogramový limit zásob plynného hexafluoridu uranu, což odpovídá 202,8 kilogramu nízko obohaceného uranu. Toho má nyní Írán 213,5 kilogramu, uvedla podle agentury Reuters MAAE.

Krizové zasedání Rady guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve středu jedná na žádost Spojených států. Důvodem jsou kroky, které Írán podniká v reakci na loňské odstoupení USA od mezinárodní jaderné dohody z roku 2015 a obnovení hospodářských sankcí proti Íránu.

Íránský systém protivzdušné obrany Chordad 3 použitý k sestřelení dronu RQ-4C

Íránský systém protivzdušné obrany Chordad 3

FOTO: Reuters TV, Reuters

Před uzavřením dohody v roce 2015 Írán ve výkonných odstředivkách obohacoval uran na 20 procent, vždy ale popíral, že usiluje o jadernou zbraň. Při obohacování se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, zatímco pro jaderné zbraně je zapotřebí obohacení nad 85 procent. Některé reaktory vyžadují vyšší obohacení, než bylo povolených 3,67 procenta, jde ale o hodnotu do pěti procent.

Hranice dvacet procent se považuje za hraniční, protože od ní je už snadné v odstředivkách obohacovat uran až na hranici potřenou pro zbraně.

Írán podniká v reakci na loňské odstoupení USA od mezinárodní jaderné dohody z roku 2015 a obnovení hospodářských sankcí proti Íránu.