„Zvláštní lékařská jednotka organizace (Islámského státu) se dopustila krádeže orgánů asi 23 bojovníků IS, kteří leželi v nemocnicích v Ninive a byli za přísných bezpečnostních opatření převezeni do jiné nemocnice,“ cituje Iraqi News svůj zdroj.

Islámský stát údajně obchoduje s orgány bojovníků, kteří padli, utrpěli těžké zranění, a není nikdo, kdo by se o něj postaral. Výjimkou ale nejsou ani unesení lidé nebo bezdomovci.

Islámský stát prý začal obchodovat s orgány poté, co ho nálety protiteroristické koalice odstřihly od značné části ropných polí. Peníze z ropy přitom tvořily jednu z nejvýznamnějších položek na příjmové straně rozpočtu Islámského státu.

FOTO: Mapy.cz

V posledních měsících podle listu The Daily Mail, který se odvolává na analýzu konzultantské společnosti IHS, poklesla produkce ropy z 33 tisíc na 21 tisíc barelů denně. Převedeno na peníze, je to pokles příjmů z 80 miliónů dolarů (téměř dvou miliard korun) na 56 miliónů dolarů, tedy asi 1,3 miliardy korun.

„Islámský stát je sice v regionu stále významnou silou, ale kvůli poklesu příjmů z ropy bude stále náročnější, aby spravoval vlastní území,“ předpověděl už na začátku letošního roku analytik IHS Ludovico Carlino.

Orgány míří do Saúdské Arábie a do Mosulu

Další web al-Monitor podle listu The Daily Mail s odvoláním na lékaře Siruwana al-Mosuliho napsal, že Islámský stát s orgány obchoduje už od roku 2014, najal si zahraniční lékaře a byznys řídí z nemocnice v okupovaném iráckém městě Mosulu.

Mezi zdravotnickými zařízeními v Mosulu údajně před dvěma roky začaly pendlovat sanitky a Islámský stát najal arabské i nearabské lékaře. „Operace byly prováděny rychle a orgány kvapně předány do oběhu překupníků,“ cituje al-Mosuliho server al-Monitor.

Podle agentury Assyrian International News Agency je většina orgánů ihned vyvážena do Turecka nebo Saúdské Arábie, kde se prodávají na černém trhu.