Přenos na člověka probíhá bodnutím krev sajícího hmyzu z tropického a subtropického pásu, který přežívá jen v oblastech s nočními teplotami okolo 27 až 28 stupňů Celsia.

V rozvojových a chudých zemích je leishmanióza rozšířenou nemocí, jež napadeným rozežírá pokožku a způsobuje velké otevřené rány.

Podle Daily Mailu nemoc původně zasáhla pouze oblast „metropole“ Islámského státu Rakky a měst Dajr az-Zaur a Hasaka. Spolu s vlnou běženců se už ale rozšířila i mimo Sýrii.

Nakažené dítě

„Rozvrácené zdravotnictví a kontaminovaná voda jsou hlavními příčinami šíření nákazy,“ konstatoval Daily Mail. Kurdský Červený půlměsíc sice tvrdil, že epidemii řízeně vyvolal Islámský stát tím, že nechal v ulicích ležet mrtvá těla, experti na tropickou medicínu ale toto tvrzení vyvrátili.

Dramatický nárůst

V letech 2000 až 2012 Libanon ohlásil jen šest případů leishmaniózy. V roce 2013 však už to bylo 1033 případů, v drtivé většině mezi syrskými uprchlíky.

Nyní už je nákaza i v Turecku, Jemenu, Jordánsku, Iráku a na východě Libye.
„Není vyloučeno, že nemocní jsou už i na jihu Evropy,“ řekl Daily Mailu Waleed Al-Salem z liverpoolské Univerzity tropické medicíny.

Před občanskou válkou v Sýrii se dařilo řadu nebezpečných nemocí držet pod kontrolou, ačkoli leishmanióza je na seznamu Světové zdravotnické organizace (WHO) vedena mezi 17 opomíjenými tropickými chorobami.

Experti zdůrazňují, že pro zastavení epidemie je klíčové včasné podchycení nákazy a zlepšení hygienických podmínek v uprchlických táborech.