„Cokoli zveřejněné na toto téma jsou zcela mylné a bezvýznamné domněnky, které nepocházejí z forenzního úřadu, citovala egyptská státní agentura MENA šéfa této organizace Hišáma Abdalhamída.

Zdroj agentury AP vycházel z objevených ostatků lidí, kteří byli na palubě airbusu. Všech osmdesát nalezených kusů těl je podle něj velice malých. Pozůstatky prý v márnici v Káhiře osobně ohledal.

„Není mezi nimi ani jedna větší kompaktní část,“ řekl nejmenovaný vyšetřovatel AP s tím, že logickým vysvětlením podle něj je, že na palubě došlo k výbuchu.

Podobný zmatek v informacích o havárii letounu se objevil už minulý čtvrtek, kdy aerolinky EgyptAir oznámily, že se ve Středozemním moři podařilo najít trosky letounu. Později to popřely. [celá zpráva]

Části letadla, osobní věci a ostatky lidí z paluby se povedlo najít až později. [celá zpráva]

Egyptské letadlo se zřítilo 290 kilometrů severně od Alexandrie

Egyptské letadlo se zřítilo 290 kilometrů severně od Alexandrie.

FOTO: Jan Kočvara, Novinky

Příčinou havárie mohla být i technická závada. Stroj podle francouzských vyšetřovatelů vyslal krátce před pádem sérii varovných signálů o kouři na palubě a dalších možných selháních počítačového systému. Z těchto signálů ale není patrné, co bylo příčinou kouře. [celá zpráva]

Stopy po trhavině na ostatcích ani vylovených troskách podle zdrojů agentury Reuters nalezeny nebyly.

Rovněž nezávislý káhirský deník Al-Watan v úterý napsal s odvoláním na nejmenovaného forenzního experta, že letadlo vybuchlo, ale že ještě není jasné, zda explozi způsobila nastražená nálož nebo něco jiného.

Francouzský úřad bez komentáře

Francouzská média v pondělí psala, že odborníci se stále více přiklánějí k tomu, že za havárií je technická závada, k případnému teroristickému útoku se navíc dosud nikdo nepřihlásil.

Francouzský úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA) v úterý nechtěl podle AP komentovat žádné informace týkající se těl obětí. Do márnice v Káhiře bylo dosud převezeno 23 pytlů s pozůstatky, které se nyní experti pokusí za pomoci testů DNA identifikovat.

Černé skříňky hledá i ponorka

Na palubě Airbusu A320-200 směřujícího z Paříže do Káhiry bylo 56 pasažérů, sedm členů posádky a tři příslušníci bezpečnostních složek.

Stroj se zřítil ve čtvrtek krátce poté, co vstoupil do egyptského vzdušného prostoru nedaleko řeckého ostrova Karpathos.

Trup letounu a takzvané černé skříňky se záznamy o letu dosud nalezeny nebyly. V moři po nich pátrá mimo jiné egyptská ponorka a francouzská hlídková loď. Pomoc při pátrání po troskách ale poskytli také Britové, Kypřané, Řekové a Američané.