Hlavní obsah
Jiří Kukla Foto: Stanislav Peška, ČTK

Zemřel přední odpůrce globálního oteplování, klimatolog Kukla

Ve věku 84 let zemřel ve Spojených státech klimatolog a geolog českého původu Jiří (George) Kukla, uvedla v pondělí Česká televize. Kukla byl jedním z významných odpůrců teorie, podle níž za globálním oteplováním klimatu stojí činnost člověka a odrazoval představitele USA od podpisu Kjótského protokolu. Od exprezidenta Václava Klause získal Kukla v roce 2011 Medaili za zásluhy.

Jiří Kukla Foto: Stanislav Peška, ČTK
Zemřel přední odpůrce globálního oteplování, klimatolog Kukla

Kukla se narodil v roce 1930 a svou vědeckou dráhu zahájil v Československé akademii věd. V roce 1971 zůstal v USA a působil na Columbijské univerzitě.

Ve své vědecké práci se zabýval vývojem klimatických změn ve čtvrtohorách a klíčovým vlivem působení Slunce na změny globálního klimatu. Byl přesvědčen o tom, že změny klimatu jsou přirozené, souvisejí s vývojovým cyklem planety a jen okrajově s činností člověka a emisemi skleníkových plynů. Podle něj stoupající teploty paradoxně naznačují nástup další doby ledové.

Klimatolog své názory několikrát obhajoval v americkém Kongresu, už v roce 1982 tam své názory konfrontoval s postoji pozdějšího viceprezidenta USA Ala Gorea.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků