Hlavní obsah
 

Záplavy a sesuvy půdy už v Peru připravily o život nejméně 90 lidí

Záplavy a sesuvy půdy, které v posledních týdnech zasáhly Peru, si od konce ledna vyžádaly už nejméně 90 obětí. Dalších 20 lidí je pohřešováno a na 400 dalších utrpělo zranění. Podle španělského listu El País už tyto povodně připravily o střechu nad hlavou na 120 tisíc Peruánců. Lijáky navíc neustávají.

 
Záplavy a sesuvy půdy už v Peru připravily o život nejméně 90 lidí

Nejhorší povodně v Peru za posledních dvacet let postihly podle národního centra pro krizové situace na 742 tisíc lidí, zejména pak na severním pobřeží. Škody se zatím odhadují na tři miliardy dolarů (asi 75 miliard korun). Předpověď meteorologů přitom neukazuje, že by lijáky měly v dohledné době skončit.

Poškozeno bylo při povodních na 164 tisíc domů, včetně asi čtyřicítky škol. Nejhorší je situace na severu v pobřežních regionech Piura, Tumbes a Lambayeque, značné škody jsou i v metropoli Limě.

V posledních týdnech napadlo zejména na severu země v průměru 14 centimetrů srážek za hodinu, což je na danou oblast silný nadprůměr.

Příčinou nebývalých dešťů v Peru je klimatický jev zvaný El Niňo, který otepluje Tichý oceán, a přináší tak větší množství srážek. V oblasti severního pobřeží Peru má působit nejméně do dubna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků