Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Za spontánní potrat dostala mladá žena v Salvadoru 30 let vězení

Devatenáctiletá studentka Evelyn Hernándezová byla v Salvadoru odsouzena k 30 letům vězení kvůli prodělanému potratu. V této latinskoamerické zemi je potrat zakázaný i v případě znásilnění či ohrožení života ženy. Podle španělského listu El País obhajoba uvedla, že dívka předčasně porodila mrtvé dítě.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Za spontánní potrat dostala mladá žena v Salvadoru 30 let vězení

Verdikt soudu kritizovala i nevládní organizace hájící práva žen. „Rozsudek je nespravedlivý, odvoláme se proti němu,” uvedla podle španělského listu El País Morena Herrerová z občanského sdružení, které usiluje o to, aby potraty nebyly trestány.

Salvador je jednou z mála zemí na světě, kde platí úplný zákaz interrupcí. Jsou kvalifikovány jako vražda a hrozí za ně až 40 let vězení.

Dívka byla znásilněna

Devatenáctiletá studentka Evelyn Hernándezová otěhotněla po znásilnění, které se ale bála na policii nahlásit, její matce totiž vyhrožovali smrtí.

Loni v dubnu pak v osmém měsíci těhotenství doma ve vaně porodila a musela být převezena do nemocnice. Lékaři zjistili, že dívka potratila, a proto zavolali policii, která v jejím domě našla mrtvé dítě.

Jak obhajoba uvedla, dítě se narodilo už bez známek života. Dívka podle ní byla odsouzena jen na základě nepřímých důkazů. Herrerová zmínila, že soud navíc nepřihlédl ani k expertní lékařské zprávě.

Dvě desítky žen si už odpykávají trest

Podle deníku El País je nyní v Salvadoru za mřížemi kvůli potratu téměř 20 žen odsouzených až k 30 letům vězení. V mnoha případech se však podle ochránců lidských práv jednalo o spontánní potrat, který ale soud kvalifikoval jako vraždu.

Salvadorská potratová legislativa se dostala více do médií už v roce 2013, kdy soud neumožnil umělé přerušení těhotenství dvaadvacetileté vážně nemocné ženě. Pokračování těhotenství vážně ohrožovalo její život a ani dítě nemělo po narození šanci na přežití, neboť prakticky nemělo mozek.

Po nátlaku Meziamerického soudu pro lidská práva Salvador ženě povolil předčasný porod císařským řezem, holčička ale krátce po narození zemřela.

Ochránci lidských práv se už delší dobu snaží v Salvadoru prosadit změnu zákona, kterou se už zabývá i tamní parlament. Přijetí zákona ale blokují pravicové strany.

Absolutní zákaz přerušení těhotenství, tedy i v případech ohrožení života matky či po znásilnění, platí v Chile, Nikaragui, Hondurasu, Dominikánské republice nebo na Maltě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků