Hlavní obsah
Start antirakety Raytheon Standard Missile SM-3 Block 1B (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Vylepšená americká antiraketa selhala. Má chránit Japonsko, Havaj, ale i Polsko

Zvětšená americká antiraketa SM-3 Block IIA selhala při středečním testu na Havaji. Jednalo se o závěrečný test vylepšené střely, jež je součástí systému protiraketové obrany Aegis. Navíc byla vypálena ze země, a ne z lodě, uvedl noci na pátek Aviation Week s odvoláním na Úřad raketové obrany (MDA). Raketa má chránit Japonsko a Havaj před severokorejskými raketami, ale i Polsko a další evropské země NATO.

Start antirakety Raytheon Standard Missile SM-3 Block 1B (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Vylepšená americká antiraketa selhala. Má chránit Japonsko, Havaj, ale i Polsko

„Cílem testu bylo zasáhnout ze vzduchu vypuštěnou balistickou raketu středního doletu,“ uvedl MDA. „To se nepodařilo splnit,“ dodal.

Test byl klíčový nejen kvůli tomu, že šlo o vylepšenou zvětšenou verzi vypuštěnou z pobřeží, ale také proto, že střela byla vypálena proti balistické raketě středního doletu, což jsou přesně ty střely, které mají ve výzbroji Írán a Severní Korea.

Žádné detaily k selhání MDA nezveřejnil, podotkl server The Diplomat, protože jde vzhledem k napětí s KLDR o citlivou záležitost.

Střela už jednou selhala, a to loni v červnu. Několikrát však byly testy úspěšné. Poprvé byla tato verze střely, vyvíjená společně Spojenými státy a Japonskem, odpálena v červnu 2015. Loni v únoru střela zaměřená na obranu proti severokorejským raketám zasáhla balistickou raketu středního doletu.

Verze rakety Raytheon Standard Missile SM-3, verze Block 2A je vpravo

Foto: Raytheon

Zatím není jasné, zda se kvůli neúspěšnému testu odloží zařazení střely do výzbroje, kde by měla být už letos.

Střela verze Block IIA má silnější motory a delší dolet, takže ochrání rozsáhlejší území. Má také větší a těžší hlavici s vylepšeným systémem sledování cíle, který ničí kinetickou energií, tedy silou úderu.

Vývoj systému, na němž se podílejí společnosti Raytheon a Mitsubishi, stál už tři miliardy dolarů, třetinu platilo Japonsko. Tokio míní vydat na protiraketovou obranu proti severokorejským a čínským střelám do roku 2023 dvě miliardy dolarů. Začátkem ledna Japonsko potvrdilo nákup čtyř těchto raket za 133 miliónů.

Raketa je klíčová i pro obranu evropských členů NATO a měla by být umístěna i na pozemní základně v Polsku. Varšava oznámila v březnu 2013, že na polském území bude rozmístěno 24 střel SM-3 Block IIA v rámci programu Evropského adaptivního přístupu (k obraně) EPAA 2018.

Střely mohou být umístěny i na odpalovacích zařízeních v Rumunsku, kde jsou zatím antirakety verze SM-3 Block IB. Oficiálně jsou tam kvůli hrozbě íránských raket, ty však lze lépe likvidovat z tureckých základen, takže jsou spíše obranou proti ruským střelám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků