Hlavní obsah

Vrak lodi kapitána Cooka možná leží u USA

Píše se rok 1778 a mezi Velkou Británií a USA právě vrcholí válka o nezávislost. V zápalu boje šla ke dnu také legendární loď Endeavour. Nad plavidlem se zavřela hladina a na dlouhou dobu se zapomnělo, kde by se vlastně koráb mohl nacházet. Nyní podle všeho archeologové našli odpověď - jeden ze čtyř vraků ležících na mořském dně nedaleko Rhode Islandu by mohl být právě Endeavour.

Vrak lodi kapitána Cooka možná leží u USA

Na jeho palubě podnikl James Cook svou první expedici do jižního Pacifiku, při které objevil celou řadu ostrovů, Nový Zéland a východní pobřeží Austrálie. Cooka najala Královská společnost, aby na druhé straně planety provedl pozorování přechodu Venuše přes Slunce - akademici si od toho slibovali nejen nové astronomické poznatky, ale také zpřesnění navigace v nekonečných vodách Tichého oceánu.

Otevřel Evropanům jižní Pacifik

James Cook spolu se suitou vědců vyplul na palubě Endeavouru v srpnu 1768 z Plymouthu a kolem Hornova mysu, nejzazší výspy Jižní Ameriky, vplul do vod Pacifiku, zamířil k Tahiti a navázal zde kontakt s domorodým obyvatelstvem. Ačkoliv hlavní cíl cesty - tedy nové informace o vesmíru - se posádce splnit nepodařilo, poznatky Evropanů však rozšířila. Cook na Tahiti přijal do svých služeb kněze Toupea a díky jeho znalostem přistál u břehů Nového Zélandu.

Místní maorský náčelník mu na palubu Endeavouru nakreslil tvar nové země a Cook pak území obeplul a mapy zpřesnil. Odstartoval pronikání Evropanů do jižního Pacifiku a dodnes nesou některá místa na Novém Zélandu, například i nejvyšší hora, Cookovo jméno. Ze Zélandu zamířil Cook k západu a narazil na australské pobřeží. Při mapování pobřeží utrpěl Endeavour vážné škody, teprve po sedmitýdenních opravách se mohl vydat na další cestu. Slavnou expedici završil v roce 1771, kdy se s ovacemi vrátil do Plymouthu.

Zlaté časy končí

Endeavour splnil své poslání a britské námořnictvo ho dva roky po první Cookově misi poslalo do výslužby, stal se z něj zásobovací koráb, dostal nové jméno Lord Sandwich a působil u amerických břehů. V roce 1778 ho poslali ke dnu sami Britové - zavedli lodě do přístavu Newport Harbor a tam je potopili, aby zabránili francouzské flotile ve vylodění a v podpoře USA. A protože archeologové našli na dně více lodí, řeší nyní otázku, která z nich by mohl být Endeavour.

Přiznávají, že se jim možná nikdy nepodaří dokázat, které z plavidel mohlo kdysi nést kapitána Cooka Pacifikem. Přesto objev přispěje k upřesnění událostí z roku 1778. Tehdy se totiž Francie poprvé pokusila podpořit Spojené státy americké proti bývalému koloniálnímu pánovi. Ačkoliv tato vojenská intervence skončila krachem, stala se prvním pokusem v řadě. V přístavu, kde Endeavour možná leží, se později sešel George Washington coby velitel amerických sil a francouzský zástupce Comte de Rochambeau, aby dojednali další podporu země galského kohouta nově vznikající demokracii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků