Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump, vedle něho stojí viceprezident Mike Pence Foto: Carlos Barria, Reuters

Viceprezident odmítl Sněmovně spolupráci při vyšetřování Trumpa

Viceprezident Mike Pence odmítl vyhovět žádosti výborů americké Sněmovny reprezentantů a vydat dokumenty, o které požádaly v rámci vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa kvůli ukrajinské aféře. Požadované dokumenty se zdráhá zaslat také Pentagon. Už na počátku října odmítl spolupracovat s výbory také Bílý dům.

Americký prezident Donald Trump, vedle něho stojí viceprezident Mike Pence Foto: Carlos Barria, Reuters
Viceprezident odmítl Sněmovně spolupráci při vyšetřování Trumpa

V dopise zaslaném demokratickým kongresmanům označil Matthew E. Morgan, poradce Pence, vyšetřování za „samozvané“. Podle agentury AP tak opakuje námitku Bílého domu, že zahájení procesu vedoucího k podání ústavní žaloby je nelegitimní, neboť o něm nehlasovala celá Sněmovna reprezentantů. Vyšetřování podle Morgana vyvolává pochyby o tom, zda jsou lidé, kteří za ním stojí, oddáni „základní spravedlnosti“.

Interní vyšetřování zahájily tři výbory Sněmovny poté, co 24. září demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová oznámila, že Sněmovna zahájí proces přípravy ústavní žaloby na šéfa Bílého domu. Nyní Pelosiová uvedla, že Sněmovna reprezentantů zatím nemá v plánu o takzvaném impeachmentu formálně hlasovat. „Neexistuje požadavek, že bychom museli hlasovat, a tak v tomto okamžiku hlasovat nebudeme,“ řekla.

Pentagon je zdrženlivý 

Také ministerstvo obrany výborům Sněmovny reprezentantů v úterý v dopise napsalo, že jim nemůže „v současnosti" poskytnout požadované dokumenty. Pentagon rovněž uvedl, že hodlá se Sněmovnou reprezentantů spolupracovat, až bude k dispozici „příslušná rezoluce“.

O podání ústavní žaloby na Trumpa se začalo hovořit v souvislosti s kauzou, která vypukla kvůli stížnosti whistleblowera. Ten upozornil na červencový telefonát Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Pracovník amerických zpravodajských služeb ve své stížnosti uvedl, že Trump vyvíjel na Zelenského nátlak, aby ukrajinská justice začala vyšetřovat Trumpova politického rivala Joea Bidena kvůli dřívějšímu působení jeho syna Huntera v ukrajinské energetické firmě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků